Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Antik kentler sanal gerçeklik ile mobil platformda

Antik kentler sanal gerçeklik ile mobil platformda

Yazar: Belgin TOZAN

Anadolu kentlerinin binlerce yıl önceki yaşamını, anıt yapılarını ve sosyal hayatlarını sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak bugün yeniden deneyimlenmesini sağlayan VR Kronos Projesi, üç farklı tarihi değerle Android ve iOs platformlarında yerini aldı.

Şu an Kyzikos ve Amorium antik kentleri ile Muradiye Medresesi uygulamasına AppStore ve Google Play üzerinden ulaşılabiliyor. Cardboard/ sanal gerçeklik gözlüğü olanlar sanal gerçeklik moduyla ortamın içine girebiliyor. Sanal gerçeklik gözlüğü olmayanlar ise mobil cihazları ile 360 derece içeride gezinti yapabiliyor.

Turizme dolaylı katkı sağlayabilir

Umay Müze Tasarım ve Teknolojileri bünyesinde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ATAP Teknopark’ında geliştirilen VR Kronos, sanatçı, tarihçi, animasyoncu ve yazılımcılardan oluşan genç ekibiyle, global ölçekte ülkemizi temsil ediyor. Proje sahiplerinden, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Prof. Rıdvan Coşkun, VR Kronos’un hikayesini şöyle anlatıyor; “Anadolu Üniversitesinde Atap bünyesinde faaliyet gösteren teknoparkta genç ve küçük bir ekiple yola çıktık. Sanat, arkeoloji ve teknolojiyi kullanarak ülkemiz tarihi ve geçmişine ait izleri ve kültürel birikimleri teknoloji ile görünür yapmaya çalıştık. Aynı zamanda antik ve kültürel tarihimize ait içinde tarihçi ve arkeologların katkıları ile hazırladığımız öğretici ve eğitici bilgi paketleri ile eğitim ve turizme katkı sağlamaya çalıştık. Hiçbir resmi kurumdan destek ya da teşvik almadık, tamamen kendi öz sermayemizle VR Kronos platformunu oluşturduk. Özellikle ülkemizin milli değerleri olan antik kentler için yarattığımız bu platformun, ilgiyi artıracağına ve uluslararası bilinirliğe önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda, ülkemizin önemli gelir kaynaklarından olan turizme de dolaylı katkısı olacağına inanmaktayız.”

blank

Umay Müze’nin ortağı Cüneyt Şenyavaş ise, VR Kronosun eğitim alanında çok önemli kazanımlara kapı açabilecek bir proje olduğunu vurgulayarak; “Sanal gerçekliğin ve onunla birlikte geçmişi yeniden canlandırarak deneyim yaratmanın, öğrenmeye etkisi büyük olacaktır. Uygulamalarımızı özelliklemobil uyumlu geliştirdik. Çünkü böylece milyarlarca kişiye ulaşabilecek iki büyük pazar yerinde yerimizi alabileceğimize inanıyoruz” dedi.

VR Kronos uygulamaları cebinde akıllı telefonu olan herkesi, antik kentlerin binlerce yıl önceki haline bir zaman yolculuğuna davet ediyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku