Ana Sayfa YaşamEvler ‘Atıksız Yaşam Hareketi’nin pratikte uygulanabilirliği gerçekleşiyor

‘Atıksız Yaşam Hareketi’nin pratikte uygulanabilirliği gerçekleşiyor

Yazar: Selma ALTIN

Kadıköy Belediyesi’nin atık oluşumunu en aza indirmeyi hedefleyen Atıksız Yaşam Hareketi, projenin amaçları kapsamında sahalara indi.

Çevresel problemleri azaltmak ve doğal hayatın sürdürülebilirliğini sağlamak için bireysel olarak tüketim alışkanlıklarını değiştirmek amacıyla başlatılan Atıksız Yaşam Hareketi’nin;

  • Atıksız Dükkan
  • Mobil Atık Getirme Merkezi
  • Atıksız Yaşam Sokağı
  • Tek Kullanımlık Plastiklerin Azaltılması olmak üzere, dört farklı ayağı bulunuyor:

Proje, kadın kooperatifleri başta olmak üzere, yerel üreticinin ürünlerinin yer aldığı ve ambalajsız olarak satıldığı ‘Atıksız Dükkan’ın açılışı ile ilk adımını 1 yıl önce Dünya Çevre Günü’nde atmıştı. İlk adım sonrasında, ilçede gezici bir mobil atık toplama aracı hizmete başladı. Projenin Atıksız Yaşam Sokağı etabı, Kadıköy’de pilot uygulama olarak seçilen Asım Us Sokağı’nda başladı.

blank
Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün geliştirdiği ve uyguladığı proje kapsamında, öncelikle Atıksız Yaşam Sokağı sakinleri kapı kapı ziyaret edilerek atık ayrıştırma kitleri dağıtıldı.

Atıksız Yaşam Sokağı sakinlerinin çevre ve atık bilinci gelişkin

Belediye, pilot uygulama olarak seçilen Atıksız Yaşam Sokağı’nda yaşayan tüm özel yaşam, kamu ve ticari alan sakinlerinin, atık yönetim sistemine uymaları konusunda bilinçlerinin yüksek olduğunu belirtiyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün geliştirdiği ve uyguladığı proje kapsamında, öncelikle Atıksız Yaşam Sokağı sakinleri kapı kapı ziyaret edilerek atık ayrıştırma kitleri dağıtıldı, sokağın birçok noktasına atık ayrıştırma ve kompost kutuları yerleştirildi ve konunun uzmanları tarafından bilgilendirme toplantıları yapıldı. Bu toplantılarda, çöpün doğaya zararı anlatılarak, birçok çöpün aslında çöp olmadığı, organik atıkların kompost uygulamasıyla gübreye dönüştürülebileceği ve cam atıkların yeniden kullanılabileceği anlatıldı. Ayrıca atık piller, bitkisel atık yağlar, tekstil atıkları, elektronik atıklar, atık ilaçlar, tehlikeli atıklar, moloz, mobilya atıkları ve bahçe atıkları gibi atıklar için de “Ne yapabilirim?” sorusuna cevaplar bulundu. 

Proje sonunda elde edilen sonuçlar, Kadıköy’ün diğer sokaklarında da başlatılacak uygulamanın geliştirilmesi konusunda yol gösterecek.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku