Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Covid-19’u yok eden Türkiye’nin ilk kumaşı

Covid-19’u yok eden Türkiye’nin ilk kumaşı

Yazar: Simin GERCEK

Bursa’da faaliyet gösteren Ebruzen Tekstil yetkilileri, Covid-19 virüsünü yüzde 99.99 oranında yok eden kumaş ürettiklerini açıkladılar. Yaklaşık 15 yıldır teknik ve fonksiyonel tekstil alanında çalışan şirket tarafından üretilen kumaşın, Covid-19 virüsüyle yapılan laboratuvar testlerinin başarıyla sonuçlandığı belirtildi.

Ebruzen Tekstil CEO’su Tekstil Mühendisi Sadık Kutlucan (Fotoğrafta), üretilen kumaş ile ilgili şu bilgileri verdi; “Dünyada tekstil üzerindeki antiviral aktiviteyi ölçmekte kullanılan EN 18184 standartlarına göre ürettiğimiz antiviral kumaşımız Covid-19 virüsüyle teste tabi tutuldu. Neutron adını verdiğimiz kumaşın yüzeyine bırakılan Covid-19 virüslerinin EN 18184 Standardı uyarınca ilk 2 saatte yüzde 99,99 oranında yok olduğu belirlendi. Bu test, birkaç milyon Covid 19 virüsü ile yapıldı. Neutron, Covid-19 süreciyle mücadelede önemli bir kilometre taşı olacak”.

Üretilen kumaşın şu an Türkiye’de ve yurt dışında dikkat çekmeye başladığını dile getiren Kutlucan, öncelikli hedeflerinin Türk insanına, özellikle sağlık sektörü çalışanlarına fayda sağlamak olduğunu vurguladı. Sadık Kutlucan, nihai hedeflerinin ise, tüm insanlık için yararlı olmak olduğunu belirtti.

Covid-19 virüsüyle test edilen ilk kumaş

Dünya üzerinde antimikrobiyal, antiviral kumaşların bulunduğunu belirten Ebruzen Tekstil Satış ve Ürün Yöneticisi Endüstri Mühendisi Tunçel ise, bu noktada dikkat edilmesi gereken durumları şöyle özetledi; “Kumaşın üretim aşamalarında kullanılan kimyasalların sağlık otoritelerinden alınmış olan belgelerde sağlığa zararlı olmadığının kanıtlanması gerekiyor. Neutron, hem Avrupa Biyosidal Ürünler Yönetmeliği’ne hem de T.C. Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürünler Yönetmeliği’ne uygun ve ruhsatlı kimyasalları kullanıyor. Neutron, Türkiye’de Covid-19 virüsüyle EN18184 standartı kapsamında test edilen ilk kumaş olarak öne çıkıyor.

Birçok ülkede onlarca ürünün tamamı bugüne kadar H1N1 domuz gribi virüsü veya Felinecoronavirüs de denilen coronavirüs ailesinin kedilere ait olan versiyonuyla testlerini yaptırıyor. Buna hem Türkiye’den hem de dünyadaki ünlü firmalardan birçok örnek gösterebiliriz. Kumaşların bu tarz virüslerle test edilmesi ve sonuçlarının olumlu olması, bu kumaşların antiviral kumaşlar olduklarını gösterir, ancak bilimsel olarak aynı başarıyı Covid-19’a karşı da gösterebilecekleri konusunda kesin bir bilgi veremez, sadece fikir verebilirler.

Neutron, bu konuda diğerlerinden ayrılıyor, net, kesin bir bilgi veriyor. Bu da Neutron’u diğer antiviral kumaşlardan ayırıyor. Antiviral özellikli olduğu belirtilen kumaşların, tüketiciler tarafından, hangi virüs cinsi ile test edildiği ve ilgili testlerden nasıl bir oranla geçtiğinin sorgulanması gerekiyor”.

Maskeden önlüğe, nevresimden koltuk döşemesine

Neutron antiviral kumaşın en önemli kullanım alanlarının başında sağlık sektörünün geldiğine işaret eden Sadık Kutlucan, bu noktada doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının giydiği önlükler ve diğer yıkanabilir kıyafetler ile hastanelerde kullanılan çarşaf ve benzeri tekstil ürünlerinde, yıkanabilir ameliyathane kıyafetleri gibi birçok alanda Neutron’un kurtarıcı bir malzeme olmasını hedeflediklerinin altını çiziyor.

Ürün en az 20-30 kez yıkanabiliyor

Şirketin gerçekleştirdiği geçmiş antiviral ve antibakteriyel test tecrübeleri ile, Neutron’un en az 20-30 kez yıkama yapılabileceğini gösteriyor. Kumaşın kendine has özellikleri yıkama ile kaybolmadığından tüketici, günlük kullanımın ardından ürünü yıkayıp tekrar kullanabilir.

Kumaşın yer aldığı her alanda kullanılabilir

Ebruzen Tekstil’in Covid-19’a karşı yok edici özelliği Türkiye’de bir ilk. Antiviral kumaş Neutron, önlüklerden iş kıyafetlerine, nevresim takımlarından perdeye, koltuk döşemesinden gömleğe, tişörtten cekete her türlü konfeksiyon ve ev tekstilinde kullanım alanına sahip. Bu da Covid-19’la mücadelede çok büyük bir adım anlamına geliyor.

Ebruzen Tekstil Hakkında

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ebruzen Tekstil, antiviral, antibakteriyel, antistatik, alev almaz kumaş ve iş kıyafetleri üretiminin yanı sıra Türkiye ve dünyadaki önemli savunma, kimya, elektronik, ilaç ve otomotiv sanayi kuruluşları için özel üretimler yapıyor. Neutron, Ebruzen Tekstil tarafından pandemi sürecinde üretilen en son ürün olarak dikkat çekiyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku