Ana Sayfa RÖPORTAJ Dezenfektanlar el egzamasına neden olabilir

Dezenfektanlar el egzamasına neden olabilir

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Koronavirüs salgını ile birlikte el dezenfektanlarının kullanımı büyük oranda artış gösterdi. Virüsten korunmak amacıyla kullanılan dezenfektan ve kolonyaların kimyasal içeriğe sahip olması egzaması olanları olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Astım ve Alerji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, el dezenfektanlarının bu kadar sık kullanılmasının bazı sorunları da beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor.

Egzamanın en büyük tetikleyicileri arasında yer alan “kimyasal maddeler”, dezenfektanlarda yoğun bir şekilde yer alıyor. Egzaması olan kişilerin çok sık el dezenfektanı kullanmalarının, egzama alevlenmeleri yaşamalarına sebep olabileceği konusunda uyarıda bulunan Prof. Dr. Ahmet Akçay’dan (Fotoğrafta), dezenfektan kullanımının egzamalı kişiler üzerindeki etkisini dinliyoruz…

Ellerde görülen egzamanın nedenleri nelerdir?

Egzama, ciltte kuruluk, pullanma, çatlama, yara, kızarıklık ve kaşıntı olarak görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle soğuk havalarda ciltteki nem oranının azalması egzama sıklığını arttırır. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülme eğiliminde olan el egzamasına; hem genetik faktörler hem de kontakt alerjenler ve tahriş edici maddeler sebep olabilir. Kimyasal ve tahriş edici maddelerin ellerdeki egzamayı tetikleyici özelliği bulunur. Tahriş edici maddeler arasında; deterjanlar, asitler, su, soğuk ve sürtünme bulunur. Ellerde görülen egzama bulaşıcı değildir, sizde olan egzama başkasına bulaşmaz.

Çok sık dezenfektan kullanımı egzamayı tetikliyor

Son zamanlarda hayatımızın bir parçası haline gelen el dezenfektanları kişisel hijyen için sıklıkla tercih ediliyor. El dezenfektanlarının bu kadar yoğun kullanılması bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle egzaması olan kişilerin çok sık olarak el dezenfektanı kullanmaları, egzama alevlenmeleri yaşanmalarına sebep olabiliyor. Egzamanın en büyük tetikleyicileri arasında yer alan kimyasal maddeler dezenfektanlarda yoğun bir şekilde yer alıyor. Bu kimyasal maddelerin gün içinde sıklıkla kullanılması egzaması olmayan ciltlerde bile kuruluk ve tahrişe yol açabilecekken egzaması olan kişilerin de durumdan daha kötü etkilenmelerine, egzamalarının tetiklenmesine yol açabiliyor. Egzamada cildin nemini korumak gerekir. Alkollü dezenfektanların cildi kurutucu özelliği olduğu için egzaması olan kişilerin el dezenfektanlarını kullandıktan sonra nemlendirici de kullanmasında fayda var.

Doğal içerikli nemlendirici kullanılmalı

Son zamanlarda virüsten korunmak için el hijyenine dikkat edilmesi büyük önem taşıyor ve ellerin sürekli yıkanması öneriliyor. Ellerin sık sık yıkanması egzaması olan kişilerde olumsuz durumlara yol açabiliyor. Egzaması olan kişilerin ellerini çok sıcak ya da çok soğuk suyla yıkamaması gerekir. Ellerinizi yıkarken tahriş edici özelliği az olan nemlendirici içerikli sabunları tercih edebilirsiniz. Takıların altındaki nem egzamayı arttırabilir. Ellerinizi yıkarken takılarınızı çıkarmaya özen gösterin. Egzamanın tedavisinde yapılacak en iyi uygulama, dezenfektan uygulama sonrası cildi iyi nemlendirmektir. Egzamada cilt bariyeri bozuktur ve cilt suyu tutamaz. Ciltteki bariyer bozukluğunun düzeltilmesi gerekir. Ellerinizi yıkadıktan sonra hemen kurulayın ve nemlendirici sürün. Kullandığınız nemlendiricilerin doğal içerikli olmasına, parfüm ve paraben içermemesine dikkat etmenizde fayda var.

Bunlara dikkat!

blank
  • Kişisel hijyen için yoğun bir şekilde kullanılan dezenfektanlar ellerdeki egzamanın olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.
  • Elleri nemlendirmek, egzamanın önlenmesinde son derece önemli.
  • Kişisel hijyende mümkün olduğunca kimyasal maddelerden kaçınmak gerekli.
  • Sabun ve dezenfektan gibi ürünler kullanılırken etkinliği onaylı ve nemlendirici özelliği olan ürünler tercih edilmeli.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku