Ana Sayfa YaşamEvler Elektrik üretimi için en uygun çözüm güneş enerjisi

Elektrik üretimi için en uygun çözüm güneş enerjisi

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Petrol ve doğalgaz fiyatlarında yaşanan artışlar Türk tüketicilerine zam olarak yansıyor. 1 Ocak 2021’den bugüne kadar doğalgazı yüzde 17.7, elektriği yüzde 22 zamlı kullanan Türk tüketicisini zorlu bir kış mevsimi bekliyor. Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği /ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Ekim ayından itibaren doğalgaz ve elektriğe yüzde 10 ilâ 15 oranında yeni bir zam yapılmasının şaşırtıcı olmayacağını belirterek; “Her sonbaharda ‘Bu kış yine zor geçecek’ başlığını okumak istemiyorsak yerli, yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarının ivme kazanması gerekiyor.” dedi.

Eylül ayı itibarıyla 98 bin 492 Megavat seviyesine ulaşan elektrik enerjisi kurulu gücü içinde rüzgâr enerjisinin 10 bin Megavat ile yaklaşık yüzde 10, güneş enerjisinin ise 7 bin 500 Megavat ile yüzde 8 paya sahip olduğunu anımsatan Kalaycı, öz tüketime dayalı çatı tipi güneş enerjisi santrallerinin /GES mutlaka daha fazla yaygınlaşması gerektiğini vurguladı.

Güneş paneli kullanmak isteyenlere kolaylık sağlanmıyor

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı (Fotoğrafta);“Türkiye’de binaların çatılarına tonlarca ağırlığında gün ısı sistemleri konulurken kimseden izin alınmıyor, elektrik üreten iki güneş paneli koymak için 40 yıllık binanın statik projesi isteniyor.”

ENSİA olarak yeni inşa edilen bina ve fabrika çatılarının GES kurulumuna uygun olarak ruhsatlandırılması yönünde merkezi ve yerel kamu otoritelerine defalarca önerilerde bulunduklarını anımsatan Kalaycı; “Sınırsız bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinde daha fazla yatırıma ihtiyacımız var. Ancak bizim de nedenini anlayamadığımız şekilde, adeta görünmez bir el ülkemizde vatandaşımızın güneş enerjisinden elektrik üretmesini engelliyor. Hemen tüm binalarımızın çatıları, içinde tonlarca su bulunan gün ısı sistemleri ile dolu iken, vatandaşımız en azından apartmanındaki ortak alanların enerji ihtiyacını karşılayacak birkaç adet güneş paneli koymak istediğinde bile adeta canından bezdiriliyor, 40 yıllık binanın statik projesi isteniyor” dedi.

Türkiye’den yüzde 60 daha az güneş alan Almanya, 7 kat fazla güneş enerjisi üretiyor.

Türkiye’nin yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarında son 15 yılda kaydettiği ivmenin tüm dünyanın dikkatini çektiğini anımsatan Kalaycı, buna karşılık güneş enerjisinde ulaşılan 7 bin 500 MW kurulu gücün, potansiyelin çok altında olduğuna dikkat çekti ve şu değerlendirmeyi yaptı; “Rüzgârda yaşadığımız başarının benzerinin güneş, jeotermal ve biyokütle kaynaklı enerji yatırımları için de geçerli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye, güneş santrallerinin devreye alındığı 2014 yılından bugüne dünyada GES kurulu gücünü en fazla artıran 9’uncu, Avrupa’da ise 3’üncü ülke konumuna yükseldi. Bu başarımızı alkışlamakla birlikte, iyileştirmeye açık alanlarımızı de samimiyetle sorgulamamız gerekiyor. Bugün güneş enerjisinde tüm dünyanın gıpta ile baktığı Almanya, Türkiye ile kıyaslanmayacak ölçüde az güneş alan bir ülke. Yıllık bin 600 saat güneşlenme süresi ile Türkiye’den yüzde 60 daha az güneş alan Almanya’nın, güneş enerjisinden 53 bin Megavat, yani bizden 7 kat fazla enerji üretmesi hepimizi düşündürmelidir. Benzer durum biyogaz ve dünyada potansiyeli en yüksek 4’üncü ülke olduğumuz jeotermal enerji için de geçerlidir. Yerli kaynaklarımızla üreteceğimiz her bir kilovat enerjinin anlamının, karşılığı olan dövizin cebimizde kalması demek olduğunu unutmamamız gerekiyor.”

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku