Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Foçalılardan cüruf alanı ve yangınlara karşı tepki

Foçalılardan cüruf alanı ve yangınlara karşı tepki

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

İzmir Foça’da, çoğunluğu kırsal mahalleye dönüştürülen köylerde yaşayan yöre halkı, çevre örgütleriyle birlikte Ilıpınar’daki Cüruf Depolama Alanı’nın faaliyetinin hemen durdurulması ve cürufların kaldırılması için eylem yaptı.

Yapılan protesto eylemi ve basın açıklamasına Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, CHP Foça İlçe Başkanı Ayla Yılmaz, Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Duvan Temizel, bazı Belediye Meclis Üyeleri, ilçeye bağlı mahalle muhtarları, Foça Çevre ve Kültür Platformu /FOÇEP, İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu /İZÇEP, Foça Forum, Yenifoça Forum, Foça Barış Kadınları Platformları, Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi ve Foça Kent Konseyi üyeleri ile civar yerleşim yerlerinde oturan vatandaşlar katıldı.

Eyleme katılan yöre halkı, zeytinliklerine, doğal ürün yetiştirdikleri alanlara büyük zarar verdiğini iddia ettikleri cüruf tepelerini istemediklerini ve doğanın ortasında korkunç bir katliam olarak niteledikleri alandan yayılan gazları sadece kendilerinin değil, Karşıyaka’ya kadar olan tüm bölgenin soluyarak zehirlendiğini dile getirdiler.

Basın açıklaması öncesi kısa bir konuşma yapan FOÇEP Sözcüsü Bahadır Doğutürk, ilgilileri göreve davet etti. Doğutürk; “İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan komisyonda bu konuyu müteaddit defalar dile getirmemize rağmen bugüne kadar herhangi bir olumlu netice alamadık” dedi.

Protesto eylemine, kalabalık bir grup yöre halkı, çevre dernekleri ve yerel yönetim temsilcileri katıldı.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ise; “Buralardan zamanında sular seller akıyormuş. Şimdi cüruf dağları Foça’nın en büyük dağları olmuş. Hem iklim değişikliği, hem yaşadığımız doğal afetler, bir de üzerine bunların pisliği hepimizi etkiliyor. Foça Belediyesi ve üzerime ne düşüyorsa her zaman yapmaya hazırım” dedi.

Yeraltı sularının havzası olan vadi derhal boşaltılmalı

Foça Kent Konseyi’nin çağrısı ve organizasyonuyla toplanan katılımcılar adına basın açıklamasını ise Yeniköy Mahallesi Muhtarı Hasan Ercan okudu. 6 Mayıs 2019 tarihinde yapılan basın açıklamasından hatırlatmalar yapan Ercan, iki yılda yaşanan olumsuzlukları ve gelinen durumu da ortaya koydu. Hasan Ercan; “ Her şeyin bir sınırı olduğuna göre para kazanmanın da bir sınırı olmalıdır. Daha dumanı üstünde tüten cürufu başka atıklarla beraber vahşice depolayacaksın, sonrada diyeceksin ki açığa çıkan gazlar, nem ve sıcağın etkisiyle yangın çıktı. Bu tesis derhal kapatılmalı, Gölyüzü mevkii kurtarılmalıdır. Yeraltı sularımızın havzası olan bu vadi derhal boşaltılmalıdır. Bu sözleri söyledikten sonra iki yıl üç ay geçmiş. Bu süreç içinde ne oldu? Sayısız yangınlar çıktı. En son 12 Ağustos 2021’de, bu sefer çam ağaçlarımız, zeytinlerimiz, canlarımız yandı. Hala kokusunu duyuyoruz. Daha üç gün önce demir çelik tesisinin depolama alanında yangın çıktı. Nefes alamadık. Bu tepeler dağ oldu. Ağaçlarımız daha da karardı. Sularımız daha da kirlendi. Topraklarımız daha da zehirlendi. Bitiyoruz ölüyoruz. Yeter artık buna bir son verelim. Sel, deprem, yangın, kuraklık, her gün başka bir felaket. Derelerimiz, denizlerimiz bir bir tükeniyor. Tabiat ana isyan ediyor. Daha ne bekliyoruz“ dedi.

Protesto katılımcıları, cüruf depolama alanının kaldırılması ve çıkan yangınlarla ilgili suç duyurusunda bulunmak için imza kampanyası da başlattılar.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku