Ana Sayfa Hijyen Kentsel atıklar kazanca dönüşüyor

Kentsel atıklar kazanca dönüşüyor

Yazar: Belgin TOZAN
blank

Bornova Belediyesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün birlikte yürüttüğü büyük hacimli evsel atıkları ekonomik değeri olan geri dönüşüm ürünlerine dönüştürmesini sağlayan URBANREC Projesi kapsamında, Atık Getirme Merkezleri ve Hacimli İri Atıklar İzmir Belediyeleri Çalıştayı, Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde gerçekleşti.

Bornova Belediyesi bu projeyle evsel atıklardan kullanılabilecek olanları eşya bankası aracılığıyla vatandaşlara ulaştıracak, kullanım değerini kaybetmiş olan atıklar ise ayrıştırılıp işlenerek hammadde olarak değerlendirilecek. Projenin 511 bin liralık bütçesinin tamamı Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 (Horizon 2020) programı tarafından finanse edilecek. Bornova Belediyesi’nin hazırlıklarını başlattığı ayrıştırma ve tasnif etme işlemlerinin yapılacağı ‘Atık Getirme Merkezi’ de Ufuk 2020 programıyla eşgüdümlü hale getirilecek. Atıkların yeni hammaddelere dönüştürülmesi işlemi de bu tesiste gerçekleştirilecek. Projede ev mobilyaları, plastik bahçe mobilyaları ve ev tekstili gibi büyük hacimli ürünler değerlendirilecek.

Çalıştay’da “Ufuk 2020 Programında İlçe Belediyelerine Sunulan Proje Olanakları”, “Türkiye’de Atık Yönetimi-Atık Getirme Merkezleri Hakkında Yasal Konular”, “Avrupa’dan Atık Getirme Merkezleri Örnekleri, İşlevselliği, Hammadde Getirisi”, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Toplama Stratejileri ve Gelecek Planları”, “Atık Getirme Merkezi Kurma Deneyimleri”, “Geri Kullanım Merkezleri İşletim Modelleri”, “Atık Yönetiminde Atıkların Toplanması-Geri Dönüşümü-Bertaraf Şeklinin Önemi”, “Hacimli İri Atıkların Yönetimi: Alternatifler” başlıklarında sunumlar yapıldı.

URBANREC Projesi ile, Avrupa’da yüzde 82’lik bir geri dönüşüm sağlayarak, patentli ve yenilikçi ayırma teknikleriyle; mobilya, yatak, plastik bahçe mobilyaları, perde, yorgan gibi tekstil ürünlerinde her ton atık için 225 Avro, yıllık ise 2 milyar Avro net kazanç sağlayacak atık arıtma ve lojistiğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Her ne kadar kentsel atık yönetiminde, atık çıkarılmadan üretim yapılmasına yönelik endüstri uygulamaları dizayn edilse de büyük hacimli atıkların geri kazanımı oldukça yoğun çaba gerektiriyor. Avrupa’da neredeyse her yıl, 19 milyon ton ev mobilyası, plastik bahçe mobilyaları ve yatak, perde, tekstil ürünlerinin yüzde 60’ı çöp depolama alanlarına gönderilerek gömülüyor. Türkiye’de ise, bu atıklara yönelik bir sınıflama yapılmadığından bu konuda bir bilgi mevcut değil.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku