Ana Sayfa Hijyen Turquality’nin en genci

Turquality’nin en genci

Yazar: Selma ALTIN

 

Digicom Grup Şirketleri çatısı altında yer alan Parex, Türkiye’nin hızlı tüketim ürünleri sektöründe  Turquality’i alan en genç Türk markası oldu. Yüzde 100 yerli üretimle sektöre dinamizm katan ve temizlik alışkanlıklarını değiştiren Parex, bu yıl hem Türkiye’de, hem de dünyada yatırım atağına kalkıyor.

Çerkezköy üretim tesisi Provel Fabrikası’nda, 30 bin metrekare alanda üretim yapan Parex, bu yıl 10 milyon dolar daha ek yatırımla fabrikanın yıllık üretim kapasitesini 25 bin tona çıkardı. Yerli üretime büyük önem verdiklerini söyleyen Digicom Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit; “Provel fabrikamıza bu yıl endüstri 4.0 devrimi ile bütünleşik bir yatırım yaptık. Bugüne kadar Parex’e 450 milyon TL yatırım yaptık, bunun büyük bir kısmını da inovatif ürünler geliştirmek için üretim ve ar-ge’ye harcadık” dedi.

Hedef; Hazar Bölgesi ve Batı Afrika

Yurt dışında da Parex’in önünün çok açık olduğunu vurgulayan Yiğit; “Parex olarak şu anda 33 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2020 yılı itibariyle 50 ülkeye ihracatımızı yayarak Parex’in sınırlarını genişletmek istiyoruz. Özel olarak yatırım yapmayı planladığımız coğrafyalar var. Bunların başında Cezayir geliyor. Cezayir ve Ürdün’de pazar lideriyiz. Bu nedenle o bölgedeki yerli partnerimizle üretim yatırımı yapmayı bu yıl içinde planlıyoruz. Cezayir’de bu yatırımı gerçekleştirecek olmamızın bir nedeni de Batı Afrika pazarına açılma isteğimiz. Tüm Afrika kıtası düşünüldüğünde Senegal, Gana gibi alım gücü yüksek, pazarın henüz olgunlaşmadığı ülkelerde Parex’in iyi rakamları yakalayacağını düşünüyoruz. Yine gerçek bir ihracat oyuncusu olmak için Hazar Bölgesi’nde de mutlaka bir yatırım gerçekleştireceğiz. Bu yatırım ile global oyuncular arasına gireceğiz. Özellikle 2020 yılı itibariyle EMEA Bölgesinde ilk üç marka arasında yer alma hedefimiz var. Parex, 2016 yılını 200 milyon TL ciro ile kapattı. 2020 yılındaysa 500 milyon TL ciro yapmayı hedefliyoruz. İhracatın payı da her geçen yıl artacak” dedi.

Ev dışı tüketim sektörüne yatırım hazırlığı

Parex Genel Müdürü Atalay Yumurtacıoğlu ise; Parex’in iç pazar liderliğinde yenilikçi ürünleri olan özellikle yer temizlik kategorisinde geliştirdikleri jenerik ürünleri Twister ve Maestro’nun büyük önem taşıdığını belirtti. “Bu ürünler bizi tüketiciye yakınlaştırdı. 2017 yılında da temizlikte jenerik olacak ürünler çıkarmayı hedefliyoruz” diyen Yumurtacıoğlu, ev dışı tüketim sektörüne yatırımları olacağını ve Parex’in Professional markasıyla ev dışı tüketim sektöründe devrim yaratacak yenilikçi ürünlerle farklılığını göstereceğini ifade etti.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku