Ana Sayfa YaşamMağazalar Mardin’de El Ele & Elden Ele Kooperatif Satış Mağazası açıldı

Mardin’de El Ele & Elden Ele Kooperatif Satış Mağazası açıldı

Yazar: Deniz KARATAS

Mardin’de yerel üreticinin ve çiftçinin desteklenmesi, tüketicinin doğrudan yerel üreticiden ürün temin edebilmesi amacıyla, Şef Ebru Baybara Demir tarafından kurulan El Ele & Elden Ele Kooperatif Satış Mağazası’nın açılış töreni gerçekleşti. Törenin ardından Topraktan Tabağa Yaşayan Toprak Yerel Tohum projesi kapsamında bu yıl dördüncü kez Sorgül buğdayı ekimi gerçekleştirildi. Ekim törenine projede yer alan kadın çiftçi ve mühendisler de katıldı.

Artuklu İlçesi ve Mahalleleri Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2018 yılından bu yana Mardin’de tarımdan turizme, kadın istihdamından mültecilerin toplumsal entegrasyonuna kadar birçok projeyi başarıyla yürütmeye devam ediyor. Kooperatifin yerel ekonominin desteklenmesi için yaptığı çalışmalar kapsamında yerel üreticinin kalkınması, küçük tarım üreticisine pazar yaratılması ve tüketicinin doğrudan yerel üreticiden ürünü temin edebilmesi için Mardin’de El Ele & Elden Ele Kooperatif Satış Mağazası kuruldu.

Sorgül buğdayı ekimi gerçekleştirildi

Açılış töreninin ardından Topraktan Tabağa Yaşayan Toprak Yerel Tohum projesi kapsamında bu yıl dördüncü kez Sorgül buğdayı ekimi gerçekleştirildi. 2 tonla başlayan Sorgül projesinde üçüncü yılda 2.300 dönüm arazide ekim yapılırken, hasat zamanında rekoltenin 400 tonu aşması bekleniyor. Her yıl halkın yoğun katılım gösterdiği bu yıl ise koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen ekimde, projenin yürütücüsü Ebru Baybara Demir, her geçen gün büyüyen üretim ile sürdürülebilir bir ekosistem sağladıklarını söyledi.  

Topraktan Tabağa Yaşayan Toprak Yerel Tohum projesi kapsamında bu yıl dördüncü kez gerçekleşen Sorgül buğdayı ekim törenine projede yer alan kadın çiftçi ve mühendisler de katıldı.

Mardin’den tüm Türkiye’ye açılan bir ekosistem kurduklarını vurgulayan Şef Ebru Baybara Demir, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kadınlarımızın, çiftçilerimizin ürettiği ürünleri, hayata geçirdiğimiz kooperatifler aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırıyoruz. El Ele & Elden Ele Kooperatif Satış Mağazamızla da tüketicilere gerek mağazamızdan gerekse online kanallar üzerinden yerel üreticinin ürünlerine doğrudan ulaşma imkanı sunuyoruz. Mağazamızda undan mercimeğe, nohuttan baharata, sabundan bakım ürünlerine bölgenin yerel değerlerinden oluşan geniş bir ürün grubu yer alıyor. Ayrıca bölgedeki tüm yerel üreticileri de beklediğimizi duyurmak isterim. Bu mağazanın sahibi üreticinin kendisi.

Doğa koşuluna dayanıklı tohumlarla krizlere karşı önlem almanın önemi

Yerel tohumlarla yapılan susuz tarımın su kaynaklarını korumada ve tarım girdi maliyetlerini azaltmada ne kadar önemli olduğunu Sorgül buğdayı ile deneyimlemeye devam ettiklerinin altını çizen Demir, açıklamalarına şöyle devam etti; “2017 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü /FAO ile başladığımız projemize AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın destekleriyle devam ediyoruz. Özellikle koronavirüs döneminde sağlıklı gıdaya erişimin önemini bir kez daha anladık. Şükraan Derneği olarak yürüttüğümüz projede amacımız; her türlü doğa koşuluna dayanıklı olan bu tohumları ekerek, kuraklık başta olmak üzere bizi bekleyen tehlikelere karşı önlem almanın önemini göstermekti. Projemizde bu yıl dördüncü kez ekim gerçekleştiriyoruz. Haziran ayında yaptığımız hasatta 1.400 dönüm arazide rekolte 400 tonu aşmıştı. Bu yıl 2.300 dönüm araziye ekim gerçekleştireceğiz. Hedefimiz rekoltenin geçtiğimiz yılın üzerinde olması.”

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku