Ana Sayfa YaşamBARINAKLAR Sokak hayvanlarının yeni yuvası sonbahara hazır

Sokak hayvanlarının yeni yuvası sonbahara hazır

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova Gökdere Mahallesi’nde sokak hayvanları için yapımını sürdürdüğü köpek rehabilitasyon ve sahiplendirme merkezinde çalışmalar hızla sürüyor. 20,6 milyon liralık yatırımla yaklaşık 37 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilen ve bin 500 köpeğe yuva olacak Avrupa standartlarındaki merkezde, barınakların yapımı tamamlanırken, idari binaların kaba inşaatı bitti; ince işleri için çalışmalara başlandı. Merkezdeki inşaat çalışmalarının yüzde 75’nin tamamlandığı, tesis içi yolların da düzenleneceği bildirildi. Merkez, Ekim ayında hizmete girecek.  

Kapasitesi üç bin köpeğe çıkabilecek

blank
Bin 500 köpeğe yuva olacak merkez, Ekim ayında hizmete girecek.

Hayvan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütü temsilcilerinden de tam not alan tesisin kapasitesi ilave barınaklarla üç bin köpeğe kadar çıkabilecek. Merkez, diğerlerinden farklı olarak yeşil alan odaklı tasarlandı. Tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan hayvanların sorunlarının giderilmesini ve sahiplenmenin teşvik edilmesini hedefleyen merkezde veteriner hizmet birimleri, yasal ırk barınakları ve karantina bölümleri de bulunuyor. Ayrıca, yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda sokağa terkedilmiş yaşlı çiftlik hayvanları için barınma alanı oluşturulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, merkezde, yavrular ve farklı köpek cinsleri için birimler kuracak. Merkezde ayrıca, açık hava amfi gösteri alanı da bulunacak. “Satın alma sahiplen” sloganı çerçevesinde yurttaşlar burada ortak bir alanda köpeklerle bir araya gelebilecek.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku