Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Ayvalık’ta 380 dekarlık alanın sulak alan statüsünden çıkarılması gündemde

Ayvalık’ta 380 dekarlık alanın sulak alan statüsünden çıkarılması gündemde

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Ayvalık Altınova Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, 380 dekarlık sulak alan olarak tescil edilen Karakoç Deresi mahallinin, sulak alan statüsünden çıkarılması gündemiyle yarın (15 Nisan 2021 Perşembe) toplanacak olan Tarım ve Orman Bakanlığı’na tepkiler büyüyor.

Dokuz tescilli sulak alanın ikisinin Ayvalık’ta bulunduğunu hatırlatan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin; “Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Ayvalık kuş gözlem topluluğunun yapmış olduğu çalışmalarda 172 kuş türü tespit edildi. Tatlı su ile deniz suyunun karışması sonucu kumul ve tuzul bitki örtüsü mevcut. Karbon azot, fosfor ve kükürt dengesini sağlayan sazlıklarla birlikte 30’a yakın farklı tür bitki çeşidini barındırıyor. Ayvalık Tabiat Adaları Parkı, zeytin alanları, kıyı şeridindeki kumu, fıstık çamları gibi eşsiz güzelliklere sahip. Mahalli öneme sahip sulak alanlar da bu güzelliklerin içindedir” dedi.

Bütün bu alanların özellikle sulak alanlar, endüstriyel kentsel ve tarımsal gelişme baskısının en yüksek olduğu alçak arazi yapısındaki yerler olduğunu vurgulayan Başkan Ergin, sivil toplum örgütleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlarla birlikte statü değişikliği konusunda alınmak istenilen Bakanlık kararına sonuna kadar direneceklerini duyurdu.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku