Ana Sayfa MimarcaAkıllı Mekanlar Su üstünde tamamen ekolojik yaşam yerleşkesi

Su üstünde tamamen ekolojik yaşam yerleşkesi

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN
blank

Dünyamız, bağımsız ve doğa ile uyum içinde yaşayabileceğimiz, tamamen çevre dostu ve geri dönüştürülebilir konut birimleri sunarken, bizler, oldukça karmakarışık ve konformist yönelimlerle onu tahrip ediyoruz.

Etkisini giderek hissettiğimiz iklim değişiklikleri ve bunun sonucu olarak deniz seviyelerinin yükselmesi, konut seçeneklerimizin ekolojik sürdürülebilirliğini düşünmemize neden oluyor.

Su yaşamdır, varlığımızın bir parçası… Amniyotik sıvı içinde büyürüz ve doğarız. Vücudumuzun yüzde 60’ı sudan oluşur. Gezegenimizin yüzde 70’i su ile kaplıdır. “Gelecekte evlerimiz giderek suyun içinde olacak ve yüzen bir deneyimle, doğayla olan bu ilkel temasımızı geri almamızı sağlayacak” görüşüyle dünyanın geleceğine odaklanan EcoFloLife şirketi, yüzen, çevre dostu modern mimari çözümler sunuyor.

blank

WaterNest 100, geri dönüştürülmüş lamine ahşap ve geri dönüştürülmüş alüminyum gövdeden yapılmış.

Geleceğin yaşam formu su üstünde olacak

Ekolojik sürdürülebilirlik konusunda kararlı olan EcoFloLife, yıllarca süren araştırmalardan sonra, İtalyan mimar Giancarlo Zema tarafından özel olarak tasarlanan WaterNest 100, çevre dostu yüzen konut birimini geliştirdi.

Tamamı geri dönüşümlü lamine ahşap ve alüminyum gövdeden yapılmış, çapı 12 metre, yüksekliği 4 metre olan WaterNest 100, 100 metrekarelik bir yerleşim birimini kapsıyor. Balkonlar ve büyük pencereler, su üzerindeki büyüleyici manzaranın keyfini çıkarmaya uygun olarak yerleştirilmiş. Banyo ve mutfak tavan pencerelerinin üzerinde, ahşap çatının yanı sıra, konut ünitesinin iç ihtiyaçları için kullanılan 4 kWp enerji üreten 60 metrekare alana sahip amorf fotovoltaik paneller konumlanmış.

blank

Mobilyalar, çağdaş ihtiyaçlara cevap veren, çevre dostu ve seçkin ürünler…

WaterNest 100’in iç kısmı bir oturma odası, yemek alanı, yatak odası, mutfak ve banyo içeriyor. Farklı konut veya çalışma ihtiyacına göre çeşitli yapılandırmaya da sahip olabiliyor… Ekolojik bir ev, ofis, bar, restoran, mağaza veya yüzen bir sergi alanı olarak da uyum sağlayabiliyor… EcoFloLife’ın iç mekana yönelik sunduğu mobilyalar da; çağdaş ihtiyaçlara cevap veren iyi tasarlanmış, çevre dostu ve seçkin ürünler…

WaterNest 100, nehirler, göller, koylar, körfezler ve sakin denizlerde konumlanabiliyor. Sürdürülebilir üretim sistemi ve malzeme kullanımı, WaterNest 100’ün yüzde 98 geri dönüşümlü olmasını sağlıyor.

Ayrıca, iyi düşünülmüş bir iç mikro havalandırma ve klima sistemi sayesinde, düşük tüketimli bir yerleşim birimi olarak sınıflandırılıyor. WaterNest 100, bağımsız, kişiye özel ve doğayla tamamiyle uyum içinde yaşamak isteyenler için ideal bir çözüm. Farklı konut veya çalışma ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı yapılandırmayı da mümkün kılıyor.

blank

İçinde bir oturma odası, yemek alanı, yatak odası, mutfak ve banyo bulunan WaterNest 100, genç bir çift veya dört kişilik bir ailenin yaşam alanı olarak ideal…

Her WaterNest birimi, WaterNest Köyü’nün gece ve gündüz çalışması için gerekli tüm elektriği üreten, gerçek bir güneş enerjisi jeneratörü haline gelen, günde 4 kW elektrik üreten 60 metrekarelik amorf fotovoltaik panellere sahip. Mekanik unsurları kullanmadan ya da elektrik harcamadan -yüzme seviyesini yükseltmek veya düşürmek suretiyle- doğal bir şekilde adapte olan WaterNest Köyü için su seviyesindeki dalgalanmalar sorun yaratmıyor.

blank

WaterNest, ekolojik bir ev, ofis, bar, restoran, mağaza veya yüzen bir sergi alanı olarak da uyum sağlayabiliyor…

İtalyan mimar Giancarlo Zema tarafından tasarlanan WaterNest Köyü, ekolojik turizm alanında çalışan otel grupları için de tamamen yenilikçi bir alternatif… Bu büyük yüzen tesis, çevreyle dost, bağımsız ve doğayla tam uyumlu bir yerleşim birimi.

Ofis Yapılandırması

WaterNest 100’ün bu biçimi, doğayla yakın temas içinde, tek alanda iletişim kurmak ve çalışmak isteyen genç, dinamik bir çalışma ekibi için oldukça uygun. WaterNest 100, ayrı veya bitişik çalışma istasyonlarından, bir banyo, depo ve arşiv alanından oluşuyor.

Mağaza/Sergi Alanı Yapılandırması

WaterNest 100’ün bu biçimi, yenilikçi bir yüzen işletme ya da sergi galerisi açmak isteyenler için iyi bir seçim… Geniş açık alan, depolama, giyinme odası ve tuvalet ile çeşitli iş gereksinimlerine göre modellenebiliyor.

Restoran/Bar Yapılandırması

blank

Yenilikçi, büyüleyici, aynı zamanda organik ürünler için çevre dostu bir restoran veya ilgi çekici yüzen bir bar açmak için ideal bir yerleşke tasarımı… Azami 40 kişi kapasiteli bar, masa, sandalye ve taburelerin olduğu açık alan ile mutfak ve tuvaletlerden oluşuyor…

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku