Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Yerel Kodlar Global Formlar sergisiyle gün ışığına çıkan eserler

Yerel Kodlar Global Formlar sergisiyle gün ışığına çıkan eserler

Yazar: Belgin TOZAN

Türk resmine dair farklı ve güncel bir kesit sunmayı hedefleyen ve sanat tarihinin usta isimleri ile genç kuşak temsilcilerini bir araya getiren Yerel Kodlar Global Formlar sergisi, 9 Şubat – 10 Mart tarihleri arasında, Şişli Belediyesi Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Şişli Belediyesi’nin Türkiye’de çağdaş sanatın gelişmesine önemli katkılar sağlayan Görsel Sanatlar Vakfı /GÖRSAV işbirliği ile gerçekleştireceği sergi, Türk resminde bugüne kadar üretilmiş ancak gün yüzüne çıkmamış pek çok eseri bir arada görme olanağı sunuyor. Kültürel kimliklerden estetik beğeniye, politik söylemlerden dekoratif işlere kadar geniş bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturan Yerel Kodlar Global Formlar sergisi meraklılarını hem düşündürüyor hem de sanat tarihine referansları olan ironik hikayelerle buluşturuyor.

Fevzi Karakoç’ a ait tablo…

Sergide yer alacak eserlerin ressamları

Sergide; Adnan Çoker, Ahmet Yeşil, Bahri Genç, Balkan Naci İslimyeli, Bedri Baykam, Berna Karaçalı, Beşir Bayar, Bubi, Cevat Demir, Devabil Kara, Devrim Erbil, Erdinç Bakla, Ergin İnan, Fevzi Karakoç, Figen Batı, Gazi Şensoy, Hüsamettin Koçan, Kadir, Akyol, Mahmut Karatoprak, Maide Bulak, Malik Bulut, Maryam Salahi, Mehmet Güreli, Meltem Karakuyu, Mustafa Özkan, Nejdet Vergili, Nermin Ülker, Nurdan Likos,  Orhan Algök, Seyyit Mehmet Buçukoğlu, Serra Mübeccel Gültürk’ün eserleri yer alacak.

 

Geleneksel dili korurken günümüze de uyarlayabilen seçkilerin yer aldığı serginin açılışı, Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü’nün katılımıyla, 9 Şubat Cuma günü (bugün), saat 17.00’de gerçekleşecek.

*Kapak resmi Mustafa Özkan’ın eseridir.

 

 

 

 

Görsel Sanatlar Vakfı Hakkında

Görsel Sanatlar Vakfı /GÖRSAV, 1990 yılında  akademisyen sanatçılar tarafından kurulmuş, temel hedefi sanatı daha geniş kitlelere yaymak olan bağımsız bir topluluk. GÖRSAV bünyesinde yer alan farklı coğrafyalarda, farklı eğitimler almış genç ve orta kuşak sanatçılar, hem gençlere destek olmak, hem de sanatı izleyicisi ile buluşturmak adına belli aralıklarla kapsamlı sergiler düzenliyor ve bu sayede sanat ortamına önemli katkılar sağlıyorlar.

 

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku