Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Sürdürülebilir yaşamı destekleyen yeni buluşlar

Sürdürülebilir yaşamı destekleyen yeni buluşlar

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

2020 James Dyson Ödülü’nü, evde kullanılabilen meme kanseri tarama cihazı ve yenilenebilir elektrik üreten madde projeleri kazandı.

2020, dünyanın dört bir yanındaki genç mühendislerin ve bilim adamlarının gelecek vaat eden, 250 icadını finansal olarak destekleyen James Dyson Ödülü için rekor bir yıl oldu. Bu yılın şartlarına rağmen genç mucitlerin yaratıcılığının ön plana çıktığı ödül töreni, olağanüstü rekor katılımla gerçekleşti. Her biri 30 bin sterlinle ödüllendirilen iki proje, meme kanseri taramalarını kaçıran kadınlar ve etkili bir şekilde yenilenebilir enerji üretmek için sürdürülebilir yöntemler gibi küresel öneme sahip önemli sorunlara çözüm sunuyor.

The Blue Box; ağrısız, radyasyon içermeyen meme kanseri testi

blank

James Dyson Ödülü’nün bu yılki uluslararası kazananı, annesinin meme kanseri teşhisinden ilham aldı. Judit, meme kanseri için daha az cerrahi işlemli ve daha erişilebilir bir tarama sürecinin küresel bir ihtiyaç olduğunu fark etti. Şu anki meme kanseri taraması, kadınların, hastanelere veya sağlık merkezlerine giderek bazen ağrılı ve çoğu zaman maliyetli bir prosedürden geçmesini gerektiriyor. Bu nedenlerden dolayı, kadınların yüzde 40’ının meme kanseri tarama mamogramlarını atladıkları tahmin ediliyor. Bu da 3 vakadan 1’inin geç tespit edilmesine bağlı olarak daha düşük hayatta kalma[1] sorununa yol açıyor.

Çözüm

İspanya, Tarragona’dan Judit Giro Benet tarafından icat edilen Blue Box, meme kanserinin erken belirtilerini tespit etmek için idrar örneği ve yapay zeka algoritması kullanan, evde kullanılabilen, biyomedikal bir meme kanseri test cihazı. Bu buluş; kadınlara evde düzenli olarak uygulayabilecekleri, cerrahi işlem gerektirmeyen, ağrısız, ışın yaymayan, düşük maliyetli bir alternatifle sağlıklarının sorumluluğunu üstlenmeleri için güç verecek.

AuREUS System; ışıktan ve gıda atıklarından yenilenebilir enerji üretimi

Birçok yenilenebilir enerji kaynağı kesintiden muzdariptir. Rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi sadece çok özel çevre koşullarında üretilebilir. Güneş panelleri, çoğunlukla görünür ışığı yakalar ve yenilenebilir enerjiye dönüştürür, bunu yapmak için de güneşe dönük olmalıdır. Mevcut güneş çiftlikleri, sadece yatay olarak inşa edilir, asla dikey olarak inşa edilmez ve çoğu zaman birinci sınıf ekilebilir tarım arazilerine yerleştirilir. Bu da arazinin mahsul yetiştirmek için kullanılamayacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, başka bir amaca uygun hale getirilebilecek mevcuttaki yapıların binlerce pencere ve yüzeyi bulunur.

Çözüm

James Dyson Ödülü’nün ilk Sürdürülebilirlik Ödülü sahibi, ışıktan ve geri dönüşüm atıklarından nasıl daha etkili bir şekilde yenilenebilir enerji üretilebileceğine ilişkin zorluğun üstesinden geliyor.

Filipinler, Manila’daki Mapua Üniversitesi’nden Carvey Ehren Maigue tarafından icat edilen AuREUS, UV ışığını hasat yapmak ve geleneksel güneş panellerinin yapamayacağı şekilde elektrik üretmek için var olan bir yapıya veya yüzeye bağlanabilen bir parça. Carvey’in icadı, havanın güneşli ya da bulutlu olması fark etmeksizin elektrik üretme özelliğine sahip. Ürünün üzerindeki parçacıklar UV ışığını emerek parlamalarına neden olduğundan, parçacıklar “bekledikçe” fazla enerjiyi ışık olarak ortaya çıkarıyor ve daha sonra elektriğe dönüştürülebiliyor.

AuREUS, geleneksel güneş panellerinden daha fazla güneş enerjisini, yenilenebilir enerjiye dönüştürme potansiyeline sahip ve doğrudan güneş ışığı olmasa bile tam olarak çalışabiliyor. Mevcut testler, geleneksel fotovoltaik hücrelerdeki yüzde10-25’e oranına kıyasla bunun zamanın yüzde 48’inde elektrik üretebileceğini gösteriyor. Carvey; ürünün tarım dışında araba, uçak ve gemi gibi alanlarda kullanılabilme yöntemlerini de araştırıyor.

James Dyson Ödülü Hakkında

James Dyson Ödülü, James Dyson’ın mühendislerin dünyayı değiştirme gücünü gösterme taahhüdünün bir parçasını oluşturuyor. Dyson Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü, James Dyson Vakfı ve James Dyson Ödülü, hevesli mühendisleri, bilgilerini uygulamaya ve teknoloji yoluyla yaşamları iyileştirmenin yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor. James Dyson, yarışmanın başladığı 2005 yılından bu yana, eğitimde ve diğer hayır işlerinde sınırları aşan konseptlere 100 milyon sterlinin üzerinde katkıda bulundu. Para ödülüyle yaklaşık 250 icadı destekledi.

1. Feldstein, A.C., Perrin, N., Rosales, A.G., Schneider, J., Rix, M.M. ve Glasgow, R.E., 2011. Mamografiye yönelik hasta engelleri, bir hatırlatma programı sırasında tespit edildi. Kadın Sağlığı Dergisi, 20 (3), s. 421-428.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku