Ana Sayfa MimarcaProjelerKamusal Alanlar Türk mimarlardan bir uluslararası başarı daha…

Türk mimarlardan bir uluslararası başarı daha…

Yazar: Deniz KARATAS

Filipinler Clark Uluslararasi Havalimanı Terminali‘ projesi, bu yıl 11.’si düzenlenen, her yıl mimarlık, iç mimarlık, ürün tasarımı, moda tasarımı ve grafik tasarım ana kategorilerinde yenilikçi projelerin ödüllendirildiği, tasarım dünyasının en prestijli ödüllerinden International Design Awards/IDA’ta; Kemerler, Köprüler, Viyadükler, Geçitler Kategorisi‘nde bronz madalyanın sahibi oldu.

GMW MIMARLIK tarafından tasarlanan ‘Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali‘ projesi, mimarlık dünyasının en prestijli yayınlarından İtalya merkezli The Plan Magazine tarafından düzenlenen The Plan Award 2018’de de, Future Transport Kategorisi’nde finalist olma başarısını gösterdi.

 

Amaca hizmet eden konstrüksiyon hedeflendi

Uluslararası inşaat ve proje yönetimi ekibi tarafından bu proje için Design & Build ihalesine girmeye davet edilen GMW MIMARLIK, Filipinler’in Kuzey ve Merkez Luzon bölgelerinde artan trafiği azaltabilmek adına, mevcut Filipinler Clark Uluslararasi Havalimanı sınırları içerisinde yeni bir terminal yapısı tasarlayarak Filipinler’e önemli bir giriş kapısı oluşturmayı hedeflemiş.

Projenin ilk aşaması, 110 bin metrekarelik alanı içeriyor.

‘Filipinler Clark Uluslararası Havalimanı Terminali’ projesinin ilk aşaması, 110 bin metrekarelik yeni terminal binası ve yardımcı tesisler, otopark, kara tarafı bağlantı yolları, apron ve hava tarafı servis yollarının tasarımını içeriyor. Binanın yerleşim düzeni, giden ve gelen yolcu sirkülasyonunun yatay olarak ayrılmasına dayanıyor.

Sezgisel yön bulma, şeffaflık olarak tasarımda hayat bulmuş

GMW MIMARLIK’ın diğer terminal tasarımlarında olduğu gibi, yapıdaki şeffaflık yolcuların terminal içinde kolayca yön bulmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Bu sezgisel yön bulma tasarımına ek olarak yolcu deneyimi ön plana çıkarılmış. Çatı ışıklıkları, kontrollü güneş ışığına sahip olmak ve sıcak bir iklimde aşırı ısınmayı önlemek amacıyla, çatı yüzeyinde yaratılan kot farklılıklarından oluşan kesitlere dikey olarak yerleştirilmiş. Tasarım çözümleri, yolcu dolaşımı, güvenlik, operasyonel verimlilik, esneklik ve adaptasyon, enerji verimliliği ve yerel faktörler gibi kritik tasarım parametrelerini başarıyla karşılıyor.

Filipinlerin yerel mimarisinden yola çıkılarak oluşturulan çağdaş tasarımda, ülkede zengin bakır yatakları olmasına rağmen mimaride, işlenmiş olarak kullanılmayan bakır malzemeye dikkat çekmek amacıyla, bakır kullanımı ağır basıyor. Modüler tasarım konsepti, bina bileşenlerinin büyük oranının prefabrik olmasıyla, projenin daha hızlı ve ekonomik bir inşa yöntemiyle sonuçlanmasını hedefliyor.

Ülkede zengin bakır yatakları olmasına rağmen mimaride, işlenmiş olarak kullanılmayan bakır malzemeye dikkat çekmek amacıyla, bakır kullanımı ağır basıyor.

Künye

Proje Yeri: Filipinler

Proje Alanı: 110.000 metrekare.

Proje Durumu: Konsept tasarımı.

 

Temel Malzemeler

Strüktür: Betonarme ve çelik.

Çatı: Bakır kenetli çatı kaplaması.

Zeminler: Doğal granit.

Cephe: Alüminyum giydirme cephe.

İç Cepheler: Yeşil duvarlar, bambu, doğal taş ve aluminyum kaplama, cam bölücü duvarlar.

 

GMW MIMARLIK Hakkında

GMW MIMARLIK ortaklarından Dicle Demircioğlu ve Pinar Ilki.

GMW ARCHITECTS’in kıdemli ortağı Ali Evrenay Özveren önderliğinde, 2000 yılında GMW MIMARLIK olarak İstanbul Nişantaşı’nda hayat bulan tasarım ofisi, 2011 yılında şirkete ortak olarak katılan Dicle Demircioğlu ve Pinar Ilki tarafından yönetiliyor.

2000 yılında gerçekleştirilen İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı terminal projesinin tamamlanmasının ardından GMW MIMARLIK, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de ulaşım sektöründe birçok uluslararası projeyi hayata geçirdi. Şirket, havalimanı projelerinin yanı sıra tren istasyonları, ofis, konut, alışveriş ve eğlence merkezleri gibi geniş bir proje yelpazesine imza attı.

GMWM, Avrupa’nın yirmiden fazla başkentinde yer alan mimarlık firmalarının bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Mimarlar Birliği’nin /EAA, European Architecture Alliance, kurucu üyelerinden biri.

 

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku