Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar ile ‘Aynı Rüyanın İçinde’

Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar ile ‘Aynı Rüyanın İçinde’

Yazar: Belgin TOZAN

Ara Güler Müzesi, yeni sergisi “Aynı Rüyanın İçinde” ile sanatseverlere kapılarını açtı. 28 Şubat 2021’e kadar ziyaret edilebilecek sergide, bir tarihin entelektüel hafızası, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın metinleri ve tarihin görsel kayıt ustası Ara Güler’in fotoğraflarıyla hayat buluyor.

Dergâh yayınlarıyla birlikte hazırlanan “Aynı Rüyanın İçinde” kitabı da sergiyle eş zamanlı olarak sanatseverlerle buluşuyor. Sanat tutkunları, yeni sergi ve kitapla birlikte gerçek ve kurgunun iç içe geçtiği bir İstanbul hikâyesine şahitlik ediyor.

Kendilerini kaybolmuş güzellikleri araştırmaya adamış nostalji tutkunu iki kent gezgini Ahmet Hamdi Tanpınar ve Ara Güler’in İstanbul rüyaları, gelecekte onları okuyan ve izleyenlerin belleğinde, değişenin değişmeyenle birlikteliği olarak devam edecek.

Müze’de ayrıca, Ara Güler’in karanlık odasının orijinal objeleriyle canlandırılması ve kontakt baskılarından örneklerin yer aldığı bir biyografi duvarı da görülebilir.

Bir başka galeride ise; 1995 yılında yayımlanan ‘Yitirilmiş Renkler’ kitabında yer alan fotoğrafların Ara Güler tarafından kitap hazırlığı sırasında yapılmış çizimlerinden oluşan kitap maketini merkeze alan “Hayalimdeki İstanbul Ya Bir Vapurdur Ya Bir Kuş” adlı sergi gezilebilir.

Sergide maket kitabın yanı sıra, kitap içindeki notlar ve yazışmalarla kitapta yer alan İstanbul fotoğraflarından bir seçki de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.  

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Hakkında:

2016 yılında Ara Güler ve Doğuş Grubu arasında gerçekleşen anlaşma ile hayata geçen Ara Güler Doğuş Sanat ve Müzecilik A.Ş. çatısı altında yer alan AGAVAM, Türkiye’nin en önemli fotoğraf arşivlerinden biri olan Ara Güler arşivinin bütün olarak korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere çalışıyor. Geçtiğimiz yıl Ara Güler’in 90’ıncı doğum gününde İstanbul Yapı Kredi Bomontiada’da açılan Ara Güler Müzesi ise, duayen fotoğraf sanatçısının eserlerinin daha geniş kitlelere ulaşması için çalışmalar gerçekleştiriyor. Profesyonel düzeyde yönetilen ve kâr amacı gütmeyen iki sanat kurumu, birbirini operasyonel ve içerik anlamında da besleyecek şekilde faaliyet gösteriyor. Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç liderliğinde çalışmalarını sürdüren arşiv ekibi, Ara Güler’in yüzbinlerce eserinin tasnif, envanter, koruma, sayısallaştırma ve indeksleme işlemlerini yürütüyor. Arşiv koleksiyonlarının önümüzdeki dönemde bir portal üzerinden fotoğraf meraklıları ve araştırmacılara açık hale getirilmesi hedefleniyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku