Ana Sayfa YaşamOteller Baksı Konukevi Ramazan Bayramı’nda hizmet vermeye başlıyor

Baksı Konukevi Ramazan Bayramı’nda hizmet vermeye başlıyor

Yazar: Cahit Ustundag

Elif Dağdeviren ve Cem Kınay tarafından kurulan Anatolity Sürdürülebilir Kültür ve Turizm Vakfı’nın Anatolity Collection projesinin ilk adımı olan Baksı Konukevi, Ramazan Bayramı’nda hizmete girecek. Baksı Konukevi, bütün dünyayı Türk misafirperverliğini yaşamaya ve bu hikayenin bir parçası olmaya davet edecek.

Kurucuları tarafından “Türkiye’nin ilk Sosyal Sorumluluk Oteli” olarak nitelendirilen konukevinin, gezginleri, sanatseverleri, doğaseverleri, farklı deneyimler peşinde koşanları, Doğu Karadeniz’in eşsiz doğası içinde buluşturması hedefleniyor. Konukevi ile birlikte, Anatolity Collection dijital platformu da çok yakında hizmete girecek ve mobil uygulaması kullanıma sunulacak. Ramazan Bayramı’nda açılacak Baksı Konukevi için rezervasyonlar 2 Nisan tarihi itibariyle alınmaya başlandı.

Bölge halkına turizm ve kültür başta olmak üzere birçok alanda eğitim verilecek

Anatolity Collection projesinin ilk adımı olan Baksı Konukevi’ne dair açıklamalarda bulunan Elif Dağdeviren ve Cem Kınay, projenin ana hedeflerinden birinin; “Anadolu’nun kültürel değerlerini birleştirerek dünyaya tanıtmak” olduğunu belirtiyor. Baksı Konukevi’nin de bu anlamda önemli bir görev üstleneceğini dile getiren ikili, başta kadınlar ve gençler olmak üzere bölgede yaşayanlara turizm ve kültür öncelikli olmak üzere birçok alanda eğitim vereceklerini vurgulayarak, böylelikle önemli bir potansiyele sahip istihdam alanı yaratacaklarının altını çiziyor. Cem Kınay, “Ruhun için yavaş ve derinden” anlayışını getirmek istediklerini dile getirerek, gidilen yerlerde deneyimlemenin de fırsatını sunacak bir konsept kurmak için Baksı Konukevi’ni hayata geçirdiklerini belirtiyor.

Anadolu, bir cazibe haline getirilmeli

Baksı Müzesi’ni kurmasından dolayı 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü kazanan müzenin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan; “Hikayelerden kopmayın ve onları bulmaya çalışın” tavsiyesinde bulunuyor. Baksı Müzesi’ni kendi hikayesinden anlam çıkaran ve kendi topraklarından kopmak istemeyenlerin bir meyvesi olarak tanımlayan Koçan, en büyük amaçlarından birinin kültür erozyonunu önlemek olduğunu belirtiyor. Hayatın her alanında daha ileriye gitmek için eskinin korunması gerektiğini ve bunun üzerine inşa edilenlerle Anadolu’nun bir cazibe haline getirilmesini söyleyen Koçan, kültür ve sanatı insan için üretmenin şart olduğunu vurguluyor.

Projenin mimarlarından Cem Kınay “Türkiye ve Anadolu için ne yapabiliriz?” sorusunu sorarak bu yolculuğa büyük bir heyecanla başladıklarını belirtiyor. Anatolity Vakfı’nın bir oluşumu olan Anatolity Collection’ın ilk oteli olan ve Bayburt’ta kurulan Baksı Konukevi’ne dair ilk filizlenmenin Anadolu’yu dolaşırken oranın hikayelerini dinledikten sonra oluştuğunu anlatan Kınay, “Anadolu benim için tutku, öğretici, sevgi ve her şey” diyor. Kınay bunun yanı sıra Baksı Konukevi’nin dünyada az sayıda örneği bulunan ve Türkiye’de de ilk örneği olacak sosyal sorumluluk temelli bir yapılanmaya kurulduğuna dikkat çekiyor. Baksı Konukevi’ni kurma motivasyonu olarak “bölgede bir şeyler yaratabilme gücü” olduğuna değinen Kınay, en büyük hedeflerinden birini de Anadolu’nun dünyada hızlı bir şekilde markalaşmasını sağlamak ve Türkiye’nin yumuşak gücü olarak konumlamak olarak tanımlıyor.

Çoruh Vadisi üzerinde bir tepede bulunan Baksı Müzesi, kurulduğu günden bu yana Bayburt’u kültür ve sanat alanında bir cazibe merkezine dönüştürdü. Anatolity Collection projesi ve Baksı Konukevi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye yakın zamanda hizmete girecek anatolity.com web sitesinden ulaşılabilecek.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku