Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Bu yıl İzmir’de 28,3 ton atık pil toplandı

Bu yıl İzmir’de 28,3 ton atık pil toplandı

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği /TAP ve ilçe belediyeleri tarafından her yıl çevre haftasında düzenlenen Atık Pillerin Toplanması Kampanyası sonuçlandı.

Kampanyaya katılanlar; çocuklar, gençler, yetişkinler, anaokulları, muhtarlıklar, ilçe belediyeleri, Bizim Ev Aile Çocuk Gençlik Destek Merkezi olmak üzere yedi kategoride değerlendirildi. Okullar kategorisindeki değerlendirme, koronavirüs salgınından dolayı okulların uzaktan eğitime geçmesi nedeniyle ertelendi. Bu kategoride değerlendirme gelecek günlerde yapılacak ve kazananlar belirlenerek ödülleri verilecek. Diğer yedi kategoride kampanyaya katılan ve kazananlara ise dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve akıllı yazı tahtası önümüzdeki günlerde dağıtılacak.

Toplanan atık piller bertaraf ediliyor

Atık pillerin gelişigüzel atılması nedeniyle civa, kadminyum, kurşun gibi ağır metallerin serbestçe dolaşması sonucu, doğal kaynakların hızla kirlenmesinin önüne geçmeyi amaçlayan kampanya kapsamında şu ana kadar 435,6 ton atık pil toplandı. Toplanan atık piller, geri dönüşüm tesislerinde türlerine göre ayrılıp kırma işlemine girdikten sonra, içinde bulunan metal-çelik parçalar ayıklanarak, demir-çelik sektörüne gönderildi. Elde edilen kara kütle (black mass) ise diğer sektörlerde kullanılan fırınlarda bertaraf edildi.

blank
Geri dönüşümü uygun olmayan pil türleri, düzenli katı atık sahalarında kontrollü biçimde toplanarak TAP tarafından bertaraf ediliyor.

Atık Pillerin Toplanması Kampanyası Kazananların Listesi

Çocuklar Kategorisi  (İlkokul ve Ortaokul)

1.  Hazal Şahin 2. Yunus Emre Candan 3. Ceren Su Özer


Gençler Kategorisi (Lise ve Üniversite)

1. Esra Sude Dilliler 2.  Alara Vural 3. Yağmur Kuçhan


Yetişkinler Kategorisi

1.  Özden Gölcük 2.  Mehmet Ali Sevgi 3. Rukiye Urgancı


Anaokulları Kategorisi

1. Özel Bostanlı Palmiye Anaokulu 2. Yanbastı Kardeşler Anaokulu 3.  Karşıyaka Anaokulu


Muhtarlıklar Kategorisi

1. Torbalı Mahalle Muhtarlığı, 2.  Tuna Mahalle Muhtarlığı, 3. Basın Sitesi Mahalle Muhtarlığı

İlçe Belediyeler Kategorisi

1. Konak Belediyesi 2. Karşıyaka Belediyesi 3. Çiğli Belediyesi


Bizim Ev Aile Çocuk Gençlik Destek Merkezi Kategorisi

1. Yusuf Akköy 2. Nurhan Bahur 3. Tahir Erkek

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku