Ana Sayfa YaşamRestoranlar Dünyanın ilk tahin konseptli butiği İstanbul’da hizmete giriyor

Dünyanın ilk tahin konseptli butiği İstanbul’da hizmete giriyor

Yazar: Belgin TOZAN

Yüksek besin değerine sahip geleneksel lezzetlerimiz arasında yer alan tahin, ilk kez bir konseptle sunuluyor. Tahin konseptli butik The Levant, İstanbul Fişekhane’de hizmet vermeye başlıyor.

Türkiye’nin susam ticareti yapan en büyük şirketlerinden Çelikler Gıda ve Tunas’ın sahiplerinden Hüseyin Çelik’in girişimiyle hayat bulan The Levant, tahini, gastronomi sektöründe farklı bir yere konumlandırmayı amaçlıyor. Butiğin açılışına Gigi ve Bella Hadid’in babası Mohamed Hadid ile Hassan Morshedy’in de katılıyor.

Dünyanın ilk tahin butiği olarak dikkat çeken The Levant’ın ikinci şubesinin İstanbul’dan sonra Beverly Hills’te açılacağı belirtiliyor. 

Müşteriler, susamın tahine dönüşümünü görebilecek

Kahvecilerde görmeye alışık olunan kahve seçimini tahine taşıyan The Levant’ın duvarlarında, Mozambik’ten Tanzanya’ya dünyanın dört bir köşesinden gelen çeşit çeşit susam bulunuyor. Müşteriler, susam seçeneklerinin arasından seçim yaparak gözlerinin önünde tahine dönüşmesini izleyip satın alabiliyorlar.

Tahinin yanı sıra The Levant’ın kendi tarifiyle hazırlanan havyarlı humus, çikolata ve pastalarla birlikte kahvaltı da mekânın öne çıkan lezzetlerinden. The Levant, sunduğu lezzetlerin yanı sıra lüks markalı sofra ve sunum ürünleriyle de dikkat çekiyor. 60 bin dolarlık antik kitap koleksiyonu ise hem kitapseverlerin hem de eski eser meraklılarının ilgisini çekecek nitelikte…  

Susam tohumlarının kullanımı, M.Ö. 3000 yıllarına dek gidiyor. 5000 yıldan fazla bir süredir, Çinliler susam yağını sadece aydınlanmak amaçlı olarak yakmakla kalmayıp, aynı zamanda mürekkep blokları içerisinde kurum yaparak, bir çeşit mürekkep elde etmek amacıyla da kullanmışlar. Tahin, çeşitli kültürlerde farklı şekillerde lezzete dönüşüyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku