Ana Sayfa Mimarca Duvarlarına nakşedilen bin yıllık freskleriyle; Tokalı Kilisesi

Duvarlarına nakşedilen bin yıllık freskleriyle; Tokalı Kilisesi

Yazar: Selma ALTIN

Türkiye tarih ve doğa turizminin en önemli merkezlerinden Kapadokya’da, tüf kayadan oyma, tarihi Tokalı Kilise‘sindeki bin yıllık freskler, Türk ve İtalyan uzmanlar tarafından restore ediliyor. Göreme Açık Hava Müzesi’nin bilinen en eski kaya kilisesi Tokalı Kilise’sindeki eşsiz duvar resimleri, Kapadokya tarihine yeni öyküler kazandırıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İtalya Tuscia Üniversitesi iş birliğiyle dört yıldır belirli dönemlerde sürdürülen çalışma kapsamında, 1985 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bölgedeki tarihi kilisenin bazı duvar ve tonozlarında sağlamlaştırma yapılıyor.

10. yüzyıla tarihlendirilen Tokalı Kilise, bölgede bulunan en büyük kaya kilisesi olarak biliniyor ve dört bölümden oluşuyor.

Nevşehir Müze Müdürlüğü’nün yönetiminde, 2010 yılından beri devam eden koruma çalışmalarına, İtalyan restoratör Prof. Dr. Maria Andoloro’nun öncülüğünde, kalabalık bir ekip katıldı. İçlerinde sanat tarihçileri, jeologlar, botanikçiler, mimarlar ve restoratörlerin bulunduğu ekip, Türk restorasyon uzmanlarının da katılımıyla Tokalı’nın kuzey ve batı apsislerindeki resimlerin onarımına devam etti. Çalışmalara 2017’den bu yana Argos Yapı da destek veriyor. Bölgenin en önemli ve özgün mimari eserlerinden biri olan Tokalı Kilisesi, Kapadokya’nın Bizans tarihi açısından yeni bilgilere ulaşılmasını sağlıyor.

İçlerinde sanat tarihçileri, jeologlar, botanikçiler, mimarlar ve restoratörlerin bulunduğu ekip, restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Fresklerde Hz. İsa’nın hayatından kesitler yer alıyor

Bizans sanatının önemli eserlerinden biri kabul edilen ve 10. yüzyıl başlarında tüf kayanın oyulmasıyla yapılan Tokalı Kilise’de, Hz. İsa’nın doğumundan çarmıha gerilmesine kadar hayatından kesitlerin yansıtıldığı fresklerin yanı sıra, Beytüllahim’e yolculuk, Mısır’a kaçış, Hz. Zekeriya’nın öldürülmesi, Hz. İsa’nın vaftizci Yahya ile buluşması, Havarilerin görevlendirilmesi, Lazarus’un diriltilmesi, Son akşam yemeği ve Hz. İsa’nın göğe çıkışı sahnelerini içeren duvar resimleri bulunuyor.

Fresklere, çeşitli kimyasal ve boyalarla orijinaline uygun şekilde fırça yardımıyla dokunuşlar yapılırken, kayalarda oluşan çatlak ve dökülmeler de yine aslına uygun olarak onarılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku