Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Festivallerin eşlikçisi biyobozunur bardaklar olacak

Festivallerin eşlikçisi biyobozunur bardaklar olacak

Yazar: Selma ALTIN

Tesislerinde yılda 10 bin tonu aşkın atığı geri dönüşüme göndererek döngüsel ekonomiye katkı sağlayan Anadolu Efes, ürün ambalajlarında ve servis sunum malzemelerinde çevreyi dikkate alan yenilikçi çözümler üzerinde çalışıyor. Türkiye’de ilk defa plastik festival bardaklarını biyobozunur bardaklara dönüştüren Anadolu Efes, desteklediği Biolive girişimi ile zeytin çekirdeğinden de buz kovası üretti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı Sıfır Atık Projesi kapsamında, Anadolu Efes’in Adana, Ankara ve İzmir’de bulunan bira üretim tesisleri ile Konya ve Afyon’da bulunan malt üretim tesisleri, Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı. Son iki yılın verileri incelendiğinde tesislerde oluşan yıllık yaklaşık 10.500 ton miktarındaki değerlendirilebilir atık, 500’ü aşkın atık kumbaraları ile türlerine ayrılarak çevre lisanslı geri kazanım tesislerine gönderildi.

Plastik kullanımının üç yıl içerisinde yüzde 0,5 seviyesine düşürülmesi hedefleniyor

Şirketin plastik tüketimini önleme çalışmaları kapsamında geliştirdiği ürünlerden biri biyobozunur bardaklar. Doğada 450 yılda çözündüğü belirtilen plastik bardakların aksine biyobozunur bardaklar tamamen doğal yollarla iki yıldan daha az bir süre içinde çözünüyor ve geride atık bırakmıyor. Tüm etkinliklerde yer alan plastik bardakların biyobozunur malzemeden üretilmesi, yılda 45 ton plastiğin doğaya karışmasını engelleyecek. Anadolu Efes ekosisteminde yüzde 1,1 gibi düşük bir seviyede olan plastik kullanımını üç yıl içerisinde yüzde 0,5 seviyesine düşürme hedefi bulunuyor.

Plastik ürünler ileri dönüşümle kullanım döngüsünde kalıyor

Anadolu Efes, bir markasını da tamamen plastiksiz hale getirdi. Markaya ait plastik kasalar ileri dönüşüm yoluyla değerlendiriliyor ve atık olarak doğaya karışmaları engelleniyor. Bu çalışma kapsamında artık işlevi olmayan plastik kasalar gündelik hayata kazandırılarak ileri dönüşümle sehpa, puf, anahtarlık gibi eşyalara dönüşüyor.

Zeytin atıklarından yapılan tamamen doğal biyoplastik granüller üreten Biolive girişimi ile iş birliği yapan şirket, bu çalışmaları kapsamında yüze 20’si zeytin çekirdeğinden oluşan buz kovasını kullanmaya başladı. Anadolu Efes ve Biolive, materyalin içindeki zeytin çekirdeği oranının artırılması için de çalışmalarını sürdürüyor. 

Plastik atık yönetimiyle ilgili özel program yürütülüyor

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş (Fotoğrafta), dünyada giderek büyüyen atık yönetimi sorununu önemsediklerini dile getirerek, kaynaklarımızın sürdürülebilir korunması için çalıştıklarını ifade etti. Anadolu Efes’in plastik atık yönetimiyle ilgili çalışmalarını Çevreye Artı Değer Hareketi çerçevesinde sürdürdüğünü belirten Ağırbaş, sözlerine şöyle devam etti; “Attığımız her adımın gezegenimizin geleceğinde önemli etkisi olduğuna şahit olmaya devam ettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Şirket olarak çevreye artı değer katmayı her zaman önceliklendiren bir şirketiz.

Yürüttüğümüz çalışmalarla Birleşmiş Milletler’in belirlediği Kalkınma Amaçlarına katkı sunuyoruz. Doğal kaynakların sorumlu kullanımından atık yönetimine, plastik kullanımını azaltmaktan, döngüsel ekonomiye katkı sunmaya kadar kapsamlı çalışmalarımız bulunuyor. Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu’nun üyelerinden de biriyiz”.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku