Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Geri kazanılmış atık su tarımsal üretimde kullanılacak

Geri kazanılmış atık su tarımsal üretimde kullanılacak

Yazar: Selma ALTIN

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuraklık tehdidine karşı yürüttüğü atık suların geri kazanımı projesi kapsamında Bayındır Hasköy’deki çalışmalar sürüyor. İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yapım çalışmalarına başlanan Bayındır Hasköy Atıksu Arıtma Tesisi’ne kurulacak geri kazanım ünitesinin, 2022 yılı ortasına kadar tamamlanması planlanıyor.

Bayındır Hasköy Atıksu Arıtma Tesisi’ne kurulacak geri kazanım ünitesi, günlük 3 bin metreküp “A sınıfı sulama suyu” kalitesinde geri kazanılmış su sağlayacak. Filtrasyon, ultrafiltrasyon ve dezenfeksiyon işleminden geçerek geri kazanılan sular, sulama kooperatifleri aracılığıyla çiftçilere verilecek.

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü bölgeye hizmet veren Hasköy Atıksu Arıtma Tesisi’ne kurulacak geri kazanım ünitelerinin yapım çalışmaları başladı. Geri kazanılan sular, tarım arazilerinin sulamasında kullanılacak.

Yıllık 36 milyon metreküp su yeniden değerlendirilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 9 atık su arıtma tesisine kurulması planlanan geri kazanım üniteleri ile yıllık 36 milyon metreküp suyun yeniden değerlendirilmesini sağlayacak. Özellikle yer altı ve yerüstü su kaynaklarının azaldığı bölgelerde atık suların yeniden bir kaynağa dönüştürülmesi, küresel iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında da büyük önem taşıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku