Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Ağı Dağı Maden Projesi ÇED Olumlu Kararı Geçerliliğini Yitirdi

Ağı Dağı Maden Projesi ÇED Olumlu Kararı Geçerliliğini Yitirdi

Yazar: Selma ALTIN

2019 yılında, Kaz Dağları’ndaki maden çalışmalar, binlerce insanın itirazıyla gündeme gelmişti. Kirazlı Altın Madeni’nin ruhsatı, itirazlar sonucunda yenilenmemiş, başta orman izni olmak üzere projeyle ilgili izinler iptal edilmişti.

Kaz Dağları’ndan bir başka sevindirici haber bu kez Kirazlı Altın Madeni Projesi’ne komşu olan Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi’yle geldi. Bölgenin en büyük projelerinden biri olan ve diğer projelerle birlikte Kaz Dağları bölgesinde hiçbir rehabilitasyon çalışmasıyla geri gelemeyecek büyük bir ekosistem kaybına sebep olacak Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi’nin ÇED olumlu kararı geçerliliğini yitirdi.

ÇED Yönetmeliği’nin 14-(4) maddesine göre; “ÇED Olumlu kararı verilen proje için yedi (7) yıl içinde mücbir sebep bulunmaksızın yatırıma başlanmaması durumunda ÇED Olumlu kararı geçersiz sayılır”. Bu maddeye istinaden TEMA Vakfı, madenin bölgede bir faaliyet gösterilmediği bilgisinden yola çıkarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne ÇED Olumlu kararının geçersiz sayılmasına ilişkin 15.08.2021 tarihinde başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne 28.09.2021 tarihinde TEMA Vakfı’na yaptığı yazılı bilgilendirmede Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi’nin ÇED Olumlu Kararı’nın geçerliliğini yitirdiği bilgisini verdi. Açıklamada “ÇED Yönetmeliği’nde belirtilen süresi içerisinde yatırıma başlanmadığından 14.08.2014 tarihli ve 3582 sayılı ÇED Olumlu Kararı’nın geçerliliğini kaybettiği hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim” denildi.  

blank
Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesi, Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Projesi ve Çamyurt Altın Madeni Projesi Kaz Dağları Yöresinde hayata geçirilmesi planlanan üç ayaklı maden projesinin bileşenlerini oluşturuyor.

Yörenin yüzde 79’u madenlere ruhsatlı

ÇED olumlu kararının geçerliliğini yitirmesinin yöre halkının, Çanakkalelilerin ve sivil toplum kuruluşlarının bugüne kadar maden projelerine karşı gösterdiği mücadelenin bir eseri olduğunu dile getiren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, bu gelişme bile bölgedeki maden tehdidinin tamamen ortadan kalktığını göstermediğini hatırlattı. TEMA Vakfı’nın 2019 yılında hazırladığı ‘Kaz Dağları Yöresinde Madencilik’ raporuna göre yörenin yüzde 79’unun madenlere ruhsatlandığını belirten Ataç, ruhsatların hayata geçmesiyle Kaz Dağları’nın doğası, tarımsal üretimi ve kültürel değerleriyle yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalacağını vurguladı. Deniz Ataç; “Bu tehdide karşı Kaz Dağları’nın doğal, tarımsal ve kültürel değerleriyle koruma altına alınmasını ve maden ruhsatlarının iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi.

TEMA Vakfı’nın 2019 yılında hazırladığı ‘Kaz Dağları Yöresinde Madencilik’ raporuna göre, yörenin yüzde 79’u madenlere ruhsatlı.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku