Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI “Göç ve Kadın” temalı kısa film yarışması

“Göç ve Kadın” temalı kısa film yarışması

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Kadın ve Demokrasi Derneği Hatay Temsilciliği, anlatacak bir göç hikâyesi olan herkesi kısa film çekmeye davet ediyor. Böylece, günümüzün popüler ve etkili mesaj araçlarından birisi olan kısa filmle, kadınlara dair yeni hikâyelerin izi sürülebilecek…

KADEM Hatay Temsilciliği tarafından düzenlenen, “Göç ve Kadın” konulu kısa film yarışmasıyla, sanatın evrenselliğinden ve anlatım gücünden yola çıkarak hayatın içinde göçmen bir kadın olarak var olma çabasına dikkat çekmek hedefleniyor. Savaşlar, tehcirler, doğal felaketler ya da ekonomik nedenler… Sebebi ne olursa olsun göçler, insanlık tarihinin acı gerçeği… Kadının göçle beraber karşı karşıya kaldığı zorlukların kurmaca bir tür olan kısa film yoluyla kayıt altına alınması ve yarınlara bu anlamda nitelikli bir görsel arşiv bırakılması, yarışmanın ana amacını oluşturuyor.

İlk üçe para ödülü verilecek

Amatör ya da profesyonel, sinemaya ve kısa filme ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkesin katılımına açık olan yarışmaya başvurular 10 Ocak 2021 tarihinde başlıyor. Son başvuru tarihi 27 Şubat 2021 olan yarışmada, oyuncu İpek Tuzcuoğlu, oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu, Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Türker Elitaş, KADEM Hatay Temsilcisi Selma Tunç, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yönetmen Recep Çetin ve yönetmen Ümit Sıkar jüri üyesi olarak yer alıyor. Jürinin değerlendirmeleri sonucu ödüle layık görülen ilk üç eserden birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.000 TL, üçüncüye ise 5.000 TL para ödülü verilecek.

“Göç ve Kadın” konulu yarışmanın ödül töreni, 08 Mart 2021’de Dünya Kadınlar Günü’nde yapılacak. Yarışma şartnamesine ve başvuru bilgilerine www.kademsanat.com üzerinden ulaşılabiliyor. Yarışmaya ilişkin sorular için; kademsanat@kadem.org.tr adresinden irtibat kurulabiliyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku