Ana Sayfa MimarcaProjelerKamusal Alanlar Havalimanı mimarisinde büyük ödül Türk mimarların oldu

Havalimanı mimarisinde büyük ödül Türk mimarların oldu

Yazar: Simin GERCEK

Tahran Uluslararası Havalimanı Terminal-2 projesi; mimarlık, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı alanlarında yaratıcı ve yenilikçi tasarımların ödüllendirildiği American Architecture Prize 2017’de ödüle layık görüldü. GMW MIMARLIK imzası taşıyan proje, yarışmada Ulaşım Yapıları Kategorisi’nde büyük ödülün sahibi oldu. Toplam 68 ülkeden katılımcı olan projelerin 41 kategoride değerlendirildiği organizasyonun ödülleri, The New Museum Building’de düzenlenen görkemli ödül töreninde sahiplerini buldu.

Proje, yolcu konforunu ön plana çıkaran, çağdaş, çevreci ve akılda kalan tasarımıyla dikkat çekiyor.

 

175 bin metrekarelik Tahran Uluslararası Havalimanı T-2 projesi, mevcut terminal binasının özel olarak hac yolcularına tesis edilmesi ile yılda ortalama 26,5 milyon uluslararası ve yerli yolcuya hizmet etmesi amacıyla tasarlanmış. Operasyonel esneklik ve verimlilik, yüksek standartta yolcu konforu ve gelecekteki ihtiyaçlara adapte edilebilir olması GMW MIMARLIK’ın konsept tasarımının temel öğelerini oluşturuyor. Proje, yalın ve dinamik formu ve güçlü görsel kimliği ile uluslararası terminalin yolcular için ana alan, ticari alanlar ve lounge’lar olmak üzere üç ana fonksiyonunu net bir şekilde ifade ediyor. İskeledeki mekanların doğrusal düzenlenmesi, toplam 28 kapının esnek bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

GMW MIMARLIK Hakkında

2000 yılında, İstanbul’da Ali Evrenay Özveren tarafından kurulan GMW MIMARLIK, 2011 yılından bugüne, Ali Evrenay Özveren’e ortak olarak katılan Dicle Demircioğlu ve Pinar Ilki tarafından yönetiliyor. 2000 yılında gerçekleştirilen İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı terminal projesinin tamamlanmasının ardından, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de ulaşım sektöründe bir dizi önemli projeyi hayata geçirdi. Havalimanı projelerinin yanı sıra tren istasyonları, ofis, alışveriş ve eğlence merkezleri gibi geniş bir proje yelpazesine imza attı.

Şirket ayrıca, Avrupa’nın yirmiden fazla başkentinde yer alan mimarlık firmalarının bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Mimarlar Birliği’nin /EAA, European Architecture Alliance kurucu üyelerinden biri.

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku