Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ İzmir’de çöpünü evde ayrıştırana ucuz ulaşım önerisi

İzmir’de çöpünü evde ayrıştırana ucuz ulaşım önerisi

Yazar: Selma ALTIN

Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği, İzmir belediyelerine plastik geri dönüşümü için çağrıda bulundu.

Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği Başkanı Şener Gençer, İzmir’de her ay ekonomik değeri 1.5 milyar lirayı bulan 6 milyon ton evsel atığın geri dönüşüme kazandırılmadan toprağa gömüldüğünü söyledi. Evsel atıkların çöpe atılmadan önce evde ayrıştırılması için yerel yönetimlere çağrı yapan Gençler; “Bir kampanya yapalım, çöpünü ayrıştıran İzmirli, otobüse, metroya, tramvaya daha ucuz binsin. Bunu da yine İzmirimKart aracılığıyla çok rahat yapabiliriz. Böylece Türkiye’ye örnek oluruz” dedi.

Plastik Sanayicileri Federasyonu önceki gün yönetim kurulu toplantısını, Ege Plastik Sanayicileri Derneği /Ege PLASDER ev sahipliğinde Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda gerçekleştirdi. Federasyon Başkanı Ömer Karadeniz, önümüzdeki yıl İstanbul Sanayi Odası’nın /İSO Amerika’ya yönelik ticari heyet iş görüşmelerinden üyelerin de yararlanması için girişimde bulunduklarını ve olumlu sonuçlandığını belirtti. İSO’nun sağlayacağı desteklerden üyelerin de faydalanabileceğini ifade eden Karadeniz, federasyonun adının Türkiye Plastik Sanayicileri Federasyonu olarak değiştirilmesi için de başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Yönetim kurulu toplanısında plastik, kauçuk ve kompozit sektörünün sorunları ile çevre ve geri dönüşüm konuları da masaya yatırıldı. Ege PLASDER Başkanı Şener Gençer, geri dönüşümün ülke ekonomisine tahminlerin de ötesinde katkı sağladığını ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini söyledi.

Evsel atığın önemli kısmını ambalajlar oluşturuyor

Geri dönüşüm ile atıkların tekrar ekonomiye kazandırıldığını söyleyen Gençer, Türkiye’de yetişkin bir kişinin günde 1.5 kilogram evsel atık ürettiğini, bunun önemli kısmını da ambalajların oluşturduğunu belirtti. 4.5 milyon nüfuslu İzmir’de ayda ortalama 6 milyon evsel atığın ortaya çıktığını ve bunun hala yerinde ayrıştırılmaması nedeniyle önemli bir kısmının ekonomik kayba neden olduğunu söyleyen Gençler, evlerdeki atıkların çöpe gelmeden önce ayrıştırılması için kampanya önerdi.

Çöpünü ayrıştırana teşvik önerisi

Atık yönetim sistemi oluşturabilmenin ilk adımı; çöp ayrışmaktır.

Gençer; “Belediyeler evlerden çöpü ayrıştırarak alsa, ekonomik değeri 1.5 milyar lirayı bulan bu 6 milyon ton atık ekonomiye kazandırabilir. İzmirliler duyarlıdır ancak onları teşvik etmek de önemli. Örneğin, çöpünü evinde ayrıştıran belediye ekibine İzmirim Kart aracılığıyla teslim edebilir. Ekip de elindeki mobil pos cihazıyla bu karta indirim uygulayabilir. Böylece çöpünü ayrıştıran toplu ulaşım araçlarından daha ucuza faydalanır. Bu bir teşvik önerisi ve büyük bir katılım olacağını düşünüyorum” dedi.  Gençer son dönemde poşetlerin paralı satılmasına da değinerek; “Poşet üreticileri üretim için makine yatırımlarını yapıp borçlandılar, ancak paralı sisteme geçince talep düştü. Üreticiler zorda, acilen çözüm bulunması gerekiyor” diye konuştu.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku