Ana Sayfa YaşamOkullar İzmirli lise öğrencileri En İyi Ulusal Buluş Madalyası kazandı

İzmirli lise öğrencileri En İyi Ulusal Buluş Madalyası kazandı

Yazar: Belgin TOZAN

Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ‘Ata Hava Kalitesi İzleme ve Örnekleme Cihazı’ ile IFIA/Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu’nun Best National Invention Medal / En İyi Ulusal Buluş Madalyası ödülünü kazanarak, Türkiye’de bu ödülü alan ilk kamu kurumu ve okul oldu.

Salgın döneminde ihtiyaç duyulan dezenfeksiyon malzemelerinden maskeye, yüz koruyucu siperden tek kullanımlık önlük ve tuluma kadar çok sayıda ürünü üreten meslek liseleri, başarılı çalışmalar gerçekleştiriyorlar.

İş piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleki becerilere sahip insan kaynağını yetiştirme açısından önemli bir eğitim alanı olan mesleki ve teknik Anadolu liselerinin alt yapısı, Ar-Ge merkezleri ile güçlendiriliyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmalarla mesleki eğitimde eğitim-üretim bağının güçlendirilmesi, mesleki eğitimin kalitesinin arttırılarak mezunların istihdam oranlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

En İyi Ulusal Buluş Madalyası ödülünü kazanan İzmir Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretim görevlileri, Ar-Ge Merkezi’nde, kazandıkları ödülü basınla paylaştı.

Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, IFIA/Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu, WIPO/Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı, EPO/Avrupa Patent Ofisi ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın desteği ile 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen ‘6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’21’e katıldı. ISIF 21’de, okula ait 2 adet patent, tescil edilmiş 3 adet faydalı model ve başvurusu yapılmış ve sonuçlanmak üzere olan 5 adet faydalı model ile toplamda 10 proje sergilendi.

Ödül alan buluşların Türk Patent Kurumu’na faydalı model başvurusu yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da desteklenen ‘Ata Hava Kalitesi İzleme ve Örnekleme Cihazı’, ‘Bioarıtmatik Siperlik ve Altıgen Hücreler Formunda Robotik Kodlama Eğitim Seti (Kod Peteği)’ ile buluş yarışmasına katılan Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirdi.  

Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu, ‘Best National Invention Medal / En İyi Ulusal Buluş Madalyası’ ödülünü kazanan ilk kamu kurumu olan okulun ‘Ata Hava Kalitesi İzleme ve Örnekleme Cihazı’ ile Türk Patent Kurumu’na faydalı model başvurusu da yapıldı.

‘Altıgen Hücreler Formunda Robotik Kodlama Eğitim Seti’ (Kod Peteği) ile 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’21 gümüş madalyası ile ‘Yaratıcı Çaba ve Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü. Aynı kapsamda Bioarıtmatik Siperlik de 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’21 gümüş madalyasına layık görülerek ‘Yaratıcı Çaba ve Mükemmellik Ödülü’ aldı.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku