Ana Sayfa Hijyen Kapı söyle bana, hangi tuvalet var ardında

Kapı söyle bana, hangi tuvalet var ardında

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN
blank

Siz de aynı şeyi yaşıyor musunuz? Bir mekanda, tuvalete yönelmişken hangi kapının erkekler, hangisinin kadınlar için olduğunu anlayamadığım oluyor. İtiraf edin hanımlar, kapıyı itince pisuvarda bir erkek sırtını hiç görmemiş olamazsınız… 🙂

Klasik kadın ve erkek tuvalet sembolleri son yıllarda çok fazla incelendi. İnsanoğlunun yaratıcılığı ve mizah duygusu ile birlikte bu konu daha da konuşulacak görünüyor. Basit çöp adam resmi belki çok zekice bir tuvalet tabela örneği değil fakat, evrensel olarak en çok anlaşılır nitelikte olduğu muhakkak… (Bir anne sözü der ki; tuvalet kapısına çöp adam yeter evladım:)

 blank

Peki nereden çıkmış tuvalet sembolleri?…

Uluslararası piktogramlar 1924’te Viyana’da kullanılmaya başlamış. Şehrin Sosyal ve Ekonomi Müzesi, verilerini her ziyaretçi tarafından anlaşılan bir şekilde yaymaya çalışıyordu, böylece sayıları sembollerle değiştirdiler. Viyana Resimli İstatistik Methodu olarak isimlendirilen bu yeni teknik o kadar etkili oldu ki, tüm dünyada popülarite kazandı.

blankDevlet kurumları ve diğer müzeler, Viyana Enstitüsü’nü onlar için grafik ve çizelge hazırlaması için görevlendiriyordu. Sistem, sonunda, Isotype (International System Of Typographic Picture Education – Uluslararası Tipografik Resim Öğretimi Sistemi) olarak yeniden adlandırıldı ve 4000’den fazla evrensel sembolü barındıran görsel bir sözlük derlendi. Global görsel dilin uygulanmasında en başarılı uygulamalardan biri tuvalet işaretleriydi, ancak, şu an bildiğimiz işaretler 20. yüzyılın sonunda popülerlik kazandı.

1960’ların ortasında İngiliz Demiryolları, tuvaletlerine, trenlerine ve istasyonlarına standart bir tasarım stili koyan ilk demiryollarından biri oldu. Bu, kitle turizmi ve gittikçe evrenselleşen ekonominin evrensel işaretleri daha da önemli hale getirdiği tarihle aynı zamanlardaydı.

blank

70’lerde Amerika, İngiltere’nin liderliğini takip ederek ulaşım yolları için kapsamlı bir işaret sistemi seçti. Amerika Grafik Sanat Enstitüsü, asansör, yürüyen merdiven, bebek değişim odaları ve transit bölgelerde, ülkenin etrafındaki umumi tuvaletleri belirtmek için bir dizi sembol geliştirmekle görevlendirilmişti. Böylece 34 sembol yaratıldı (Şu an 50 tane kullanılıyor) ve 40 sene öncesinde olduğu gibi, hala bu semboller kolayca anlaşılabiliyor.

blank

 

Günümüzde tüm erkek ve kadın popülasyonunu bir kaç sembol ile doğru bir şekilde belirtmek neredeyse imkansız, ancak, standart işaretler hala kültürel çizgileri aşacak kadar açık.

Erkekleri basit bir çöp adam, kadınları ise etekli bir çöp adam olarak çizmek çocuklar için Avrupa, Asya ve Amerika’da yaygın bir kullanım. Bu, resimlerin bir şartlı refleks meydana çıkarmasının nedeni olabilir. Bu semboller, büyük ulusların ve hatta çoğu kadının etek ve çoğu erkeğin pantolon giymediği kültürlerde bile tanınmasına yetecek kadar dünya üzerinde yaygın…

blank

Kadınların konuşmayı sevdiğini gösteren bir uygulama 🙂

 

Hala kendi tuvalet işaret sembol sistemini kullanan birçok ülke var (Turistler için sinir bozucu bir durum)… Polonya’da kadınların tuvaleti daire ile gösterilirken erkeklerinki üçgen ile gösterilir. Litvanya’da tuvalet sembolleri için erkeklerde ters çevrilmiş üçgen, kadınlarda ise standart üçgen kullanılır.

blank

Amerika, bu anlamda sembolleri en tarafsız (Cinsiyet açısından) kullanan ülke… 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku