Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Karaayıt Köyü’nden yükselen sesler; “Meralar köylünündür şirketlere devredilemez!”

Karaayıt Köyü’nden yükselen sesler; “Meralar köylünündür şirketlere devredilemez!”

Yazar: Selma ALTIN

Ayvalık’ın Karaayıt Köyü’nde İl Mera Komisyonu tarafından pandemi yasaklarının başladığı ilk gün alınan karar ile mera alanlarının BİLFER Madencilik’e devredilmesine karşı tepkiler devam ediyor. Karara direnen köylüler, sivil toplum ve çevre örgütleri ile Ayvalık Belediyesi’nin de katılımıyla, Karaayıt Köyü’nde; “Meralar köylünündür şirketlere devredilemez!” sloganıyla basın açıklaması yapıldı.

Ayvalık Belediyesi Meclis Üyeleri, Karaayıt Muhtarı Bayram Kaçar, Karaayıt halkı, başkan yardımcıları, birim müdürleri, Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Tabiat Platformu, Gömeç Çevre Platformu, Bursa Su Platformu ve Atatürkçü Düşünce Derneği temsilcilerinin de destek verdiği basın açıklaması, Karaayıt Köy Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Protestolar yerine Ayvalık’ın değerleriyle gündemde kalalım

Ayvalık Belediye Başkan Mesut Ergin, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü artık ağız tadıyla kutlanacağı günleri görmek istediklerini söyledi. Başkan Ergin, konuşmasına şöyle devam etti; “Şenlikler düzenleyerek fidan dikeceğimiz, çiçek ve tohum dağıtacağımız etkinliklerin yaşanacağı bu özel günlerde, ya Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde yapılacak olan günübirlik tesisleriyle ilgili ihalenin iptali için yollara dökülüyoruz, ya Karakoç Deresi’nin sulak alan statüsünde kalması için mücadele ediyoruz, ya kentin üstüne bir kabus gibi çöken pirina kokusu yayan fabrikanın önünde eylem yapıyoruz ya da bugün burada bulunmamızın nedeni olan mera alanlarının madencilere teslim edilmesini protesto etmek için buluşuyoruz. 22 adası, tabiat parkları, doğal güzellikleri, pırlanta kumsalları, birbirinden güzel koyları, mezeleriyle ünlü mutfağı, papalinası, zeytini, zeytinyağı, sabunu, kırmızı mercanlar gibi sualtı zenginlikleri, tarihi kent dokusuyla gündemde kalmak istiyoruz. Ayvalık, demir madenleriyle, kötü pirina kokularıyla anılmasın”.

Maden şirketine hizmet edildiği apaçık ortada

Karaayıt Meydanı’nda, mera konusunda on gün içinde alınan iki ayrı karara tepkileri dile getirmek için bir araya gelindiğini hatırlatan Başkan Ergin; “Karaayıt’ta hayvancılıkla geçimini sürdüren vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim. Pandemi yasaklarının başladığı ilk gün alınan bu son kararı, belli güç odaklarının dayatmasıyla her türlü izahtan uzak ve tamamen keyfi bir uygulama olduğu inancıyla kınıyor, alınan karardan hızlı bir şekilde geri dönülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Birçok sivil toplum kuruluşu, Karaayıt halkına destek veriyor.

Ergin, mevcut duruma ve gereksinimlere aykırı olan, bölge insanına değil de maden şirketine hizmet ettiği apaçık ortada olan bu karara karşı hukuksal zeminde mücadelenin sürdürüldüğüne dikkat çekti; “Yakın zamanda yine bu madenciliğe ait atık/pasa depolama sahasında meydana gelen göçük nedeniyle tonlarca atık hemen yanı başındaki dereye taşmış, derenin taşıdığı bu zehirli atık Madra Barajı’na kadar taşınmıştır. Sulama amaçlı olarak kullanılan bu barajdan da tarımsal ürünlere karışması ve bu ürünleri kullananların sağlığı için risk oluşturması söz konusudur. Madende cevherin işlenmesi için kullanılan kimyevi maddeler ile bunların atıklarının tesisin yanındaki Karaayıt Mahallesi’nde yaşayan köylülerimizi zehirlediği, atıkların kaynak suyuna karıştığı, bu mahallemizde kanser vakalarının büyük bir artış gösterdiği sıklıkla dile getirilen sonuçlar. Bu karara karşı da Belediyemiz tarafından ÇED raporunun iptali istemli olarak İdare Mahkemesi’nde davası açılmış olup bu dava halen sürmektedir. Bu dava ile ÇED raporunun iptali istemi için öne sürdüğümüz belli başlı gerekçelerden biri de atık sahası yapılmak istenen bölgenin Karaayıt Köyü’nün mera alanı içinde kalıyor olması ve bu bölgede hayvancılık yapan köylülerimizin tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için bu meranın elzem oluşuydu. Nitekim Mera Komisyonu tarafında bölgede yapılan incelemelere bağlı olarak yine bölgede yaşayan köylüler ve bunların yetiştirdiği büyük/küçükbaş hayvan sayısı gözetilerek maden şirketi tarafından atık sahası olarak kullanılmak istenen alanın mera vasfını sürdürmesinin gerekli olduğu Nisan 2021 tarihinde kararı verilmişti.”

Yetiştiricilik yapılan hayvan sayısı eksilmemişken mera gereksinimi ortadan kalkmış

Alınan karara maden şirketi tarafından itiraz edilmesi üzerine 10 gün sonra alelacele toplanan Mera Komisyonu’nun bu kez her nasılsa maden şirketinin talebi gibi anılan sahanın mera vasfından çıkartılması kararını verdiğini ifade eden Ergin, “10 gün içinde ne değişti ki?” diye sorduğu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bölgede yaşayan insan ve bunların yetiştiricilik yaptığı hayvan sayısı eksilmemişken mera gereksinimi ortadan kalkabilmiştir. Alınan kararın izahı yoktur. Nitekim bölge kırsal mahalle muhtarlarımız duruma şiddetle karşı çıkmış, Komisyon Üyesi sıfatıyla Balıkesir Ziraat Oda Başkanı muhalefet şerhi koymuştur. Geleceğe sahip çıkmak adına bugün Ayvalık köylüsünün yanındayız. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın değeri bir kilogram demirle biçilemez. Meralar, hayvan otlatma alanıdır. Maden şirketi tarafından verilmek istenen otlama bedeli kabul edilemez. Bu alanlar yaşam alanlarıdır, hayatın ana damarlarını kesemezsiniz.”

Çevre ve doğa koruma dernek temsilcilerinin destek verdiği basın açıklaması, Karaayıt Köy Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Mera alanları günbegün azalıyor

Cumhuriyetin ilk yıllarında 44 milyon hektar olan mera ve çayır alanlarının bugün 12 milyon 495 bin hektara kadar düştüğünü vurgulayan Başkan Ergin; “Mera komisyonları bu alanların azalmasına neden olacak adımları atarak önünü açılmıştır. 2008 yılında İl Mera Komisyonunca tahsis değişikliği yapılan maden şirketine tahsisle devredilen 124.618.75 metrekare alan bölgeyi yaşanmaz hale getirmiştir. BİLFER Madencilik şirketinin 26 Nisan 2021 tarihli itiraz dilekçesi sokağa çıkma yasağının ilk günü 29.04.2021 Mera İl Komisyonu toplanmış, tahsis değişikliği kararı alınmıştır. Karaayıt Köyü’ne ait 89.698 metrekare Bulutçeşme Köyü’ne ait 28.957 metrekare alan talana açılmıştır. İl Mera Komisyonu’nun aldığı karar, Mera Kanunu hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle 29 Mayıs 2021 tarihinde Ayvalık Belediyesi olarak davamızı açmış bulunmaktayız. BİLFER Madencilik şirketinin faaliyetini sürdürdüğü alan, su havzalarının bulunduğu alandır. Tarımsal sulamanın yapıldığı Madra Baraj sahası, orman ve yaşam alanı içerisindedir. Bu nedenlerle BİLFER Madencilik bölgeyi terk etmediği sürece yaşam tehdit altındadır. Yaşama ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Komisyonun görevi BİLFER’e yer bulmak değil”

Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun ise, her geçen gün Karaayıt Köyü’nün yaşanmaz hale geldiğini dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti; “2008’den bu zamana kadar içtiğimiz su, soluduğumuz hava, ektiğimiz ürün, hayvanlarımız günden güne kötüye gidiyor. Çocuklarımız yaşlılarımız maden ocağından zarar görüyor. Tozundan sesinden havasından köyde duramaz olduk. Maden sahasının çöplüğü haline geldik. Bizler feryat ettikçe üzerimize maden atığı ile bizleri görmek isterler en son mera yerimizi aldılar. Köyü terk etmeye zorluyorlar. Bizler burada doğduk burada yaşayacağız, burada gömüleceğiz. BİLFER köyümüzden elini çek! Burayı terk et.”

Ayvalık Tabiat Platformu Başkanı Nebahat Dinler de, atalardan kalan kadim toprakların, meraların BİLFER Madencilik’e feda edilmesini kabul etmediklerini belirterek, komisyonun görevinin  BİLFER’e yer bulmak olmadığını hatırlattı. BİLFER Madencilik Mera Komisyonu’nun ilk kararına itiraz ederken Ayvalık BİLFER Düzenli Atık Depolama Tesisi için ÇED Olumlu kararı alındığının öne sürüldüğünü, oysaki ÇED izninin iptali için Balıkesir İdare Mahkemesi’nde açmış oldukları davanın devam ettiğini ifade etti.

Nebahat Dinler, Ayvalık Tabiat Platformu olarak süreci takip etmeye, yaşam alanlarını savunmaya, doğanın talanına karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. 

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku