Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Mezopotamya’nın en eski buğdayı Sorgül’ün üçüncü hasadı yapıldı

Mezopotamya’nın en eski buğdayı Sorgül’ün üçüncü hasadı yapıldı

Yazar: Selma ALTIN

Yerli tohum kullanımı çabalarında bir aşama daha kaydedildi. 2 tonla başlayan yerli buğday Sorgül’ün çoğaltma projesinde üç yılda 400 ton barajı da aşıldı. Mardin’de “Topraktan Tabağa: Yaşayan Toprak, Yerel Tohum Projesi” kapsamında ekilen, Mezopotamya’nın en eski buğday tohumlarından biri olarak bilinen Sorgül‘ün üçüncü kez hasadı gerçekleşti.

2017 yılında 2 ton Sorgül buğdayının ekimiyle başlayan projenin ilk yılında 35’i mülteci olmak üzere 70 kadın yer almış, 102 dönüm arazide 20 ton rekolte elde edilmişti. Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen hasatta ise 17 gönüllü çiftinin bin 400 dönümlük arazisinde yapılan ekimde rekolte 400 tonu aştı.  Projede 310 kadın çiftçi ve 24 kadın mühendis istihdam edildi.

Susuz tarım su kaynaklarını koruyor

Her yıl hasat şenliği kapsamında, halkın da yoğun katılımı ile gerçekleşen Sorgül buğdayı hasadı, bu yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle projenin yürütücüsü Ebru Baybara Demir ve çiftçi kadınların katılımı ile gerçekleşti. Her geçen gün büyüyen üretim ile sürdürülebilir bir ekosistem sağladıklarını söyleyen Şef Ebru Baybara Demir; “Yerel tohumlarla doğaya, insana saygılı tarımın mümkün olabileceğini, susuz tarımın su kaynaklarını korumada ve tarım girdi maliyetlerini azaltmada ne kadar önemli olduğunu Sorgül buğdayı ile deneyimlemeye devam ediyoruz” dedi.

Projenin kalbi; toprağın korunması ve iyi tarım uygulamaları

Hasatta proje hakkında bilgi veren Demir açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “2017 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile başladığımız projemize AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın destekleriyle devam ediyoruz. Şükraan Ekonomik Tarımsal Kalkınmayı ve Sosyal Gelişimi Destekleme Derneği olarak yürüttüğümüz projede amacımız her türlü doğa koşuluna ve hastalıklara dayanıklı olan bu tohumları ekerek, kuraklık başta olmak üzere bizi bekleyen tehlikelere karşı önlem almanın önemini göstermekti. Projemizde toprağın korunması, iyi tarım uygulamaları, yerel tohumların bulunması, çoğaltılması ve gelecek nesillere aktarılması için bölgedeki toprak sahipleri, iyi tarım uygulamalarını deneyimleyerek projeye destek vermeye devam ediyor. 2017 yılında tek arazide başladığımız ekimlerimizde şu anda 17 çiftçi arazilerinde gönüllü olarak Sorgül ekimini gerçekleştiriyor. Alınan olumlu sonuçlarla Sorgül ekmek isteyen çiftçi sayısında da artış yaşanıyor”.

2017 yılında 102 dönümde 20 ton rekolte ile başlayan yolculuk, 3 yıl içerisinde bin 400 dönüm araziye ulaştı ve rekolte 400 tonu aştı. Projede geleneksel tarım yöntemleriyle başlayan ekimde bir yandan yerel tohumların korunmasını sağlanırken, bir yandan da kadın istihdamı arttırılmaya çalışıldı. Bu yıl da elde edilen buğday tohumluk olarak korunarak yeniden ekimi gerçekleştirilecek.

Kültürel bilgi ve becerinin gücüyle başlayan entegrasyon sürecinde, Suriyeli mülteci kadınların öğrettiği geleneksel tarım tekniklerinden de faydalanıldı.

Adını renginden alan 13 bin yıllık tohum

Ebru Baybara Demir, bu projede tohum ve toprağa sahip çıktıkları kadar topraktan düzenli gelir etmeye başlayan kadınlarla geleceği de güçlendirdiklerini dile getirdi. Hasat sırasında Sorgül buğdayı hakkında bilgi veren Şef Demir; “Anadolu’da tarihi 13 bin yıl öncesine dayandığı bilinen buğday tarımının anavatanı Mezopotamya’dır.  Sorgül ise Mezopotamya ovasında yetişen, bilinen en eski buğday türü. Adını kehribar sarısından kırmızıyı yansıtan renginden alan Sorgül, tane yapısı camsı, kırmızıya dönen sarı renkte, mükemmel bir koku ve aromaya sahip. 140 cm’e ulaşan boyu ile yüksek saman verimine de sahip Sorgül’ün kimyasal gübreye ve sulamaya tepkisi de düşük. Kök yapısı derin ve kuvvetli olduğu için yağışa dayalı şartlarda ve organik yetiştirilmeye uygun olan Sorgül, gelecekte kuraklık tehlikesine karşı susuz tarıma da elverişlidir” dedi.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku