Ana Sayfa MimarcaProjelerKamusal Alanlar Bergama’nın tarihi binaları restorasyonla hayata dönüyor

Bergama’nın tarihi binaları restorasyonla hayata dönüyor

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Topçu Kışlası olarak adlandırılan bölgedeki 19. yüzyıl sonlarında inşa edilen, uzun yıllar tabakhane ve çırçır fabrikası olarak Bergama’ya hizmet eden tarihi binaların restorasyon çalışmalarına başlandı.

Üç bin yıllık tarihi kent Bergama’da hayata geçirilecek Selinos Antik Kanal Projesi’nin tamamlayıcısı niteliğindeki restorasyon çalışmaları, ilçeyi turizme hazırlıyor. Atıl durumdaki tarihi iki bina, restoran ve Parşömen Müzesi– kafe olarak bölgenin cazibe merkezi olması yolunda lokomotif görevi üstlenecek.

Çalışmalar yaklaşık bir yıl sürecek

Restoran, 400 metrekare açık, 350 metrekare kapalı alana sahip olacak. Parşömen Müzesi – kafenin ise; 750 metrekare kapalı alana sahip olması planlanıyor. Parşömen Müzesi içerisinde bir atölye de bulunacak. Turistlere yönelik, Kapadokya’daki çömlek yapımı gibi, uygulamalı parşömen yapımı atölyeleri düzenlenecek.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bergama’nın tarihi Üç Kemer Köprüsü’nün yanı başında, tarihi Selinos Deresi yamacında Bazalika’nın hemen yanı başında yer alan binalar, restorasyon çalışmasının başlamasıyla yılların ilgisizliğinden kurtulmaya adım atmış oldu.  Yaklaşık bir yıl sürecek çalışmaların ardından binalar yıkılma tehlikesinden kurtularak yeniden yaşam bulacak.

 

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku