Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Tanrılar dağındaki Antandros gün ışığına çıkıyor

Tanrılar dağındaki Antandros gün ışığına çıkıyor

Yazar: Cahit Ustundag

Antandros Kazısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2021 yılında 12 aylık kazı statüsüne alındı. 

İda (Kaz) Dağı’nın güney eteklerinde, Edremit Körfezinin kuzey kıyısına konumlanmış, Balıkesir’in Edremit İlçesi sınırlarındaki Antandros, antik dönemde Mysia ve Aiolis bölgelerinde Çanakkale Boğazı’na ulaşan yolu kontrol eden stratejik konumuyla dikkat çekiyor.

Kentin kuruluşunun İÖ 2 binli yıllara kadar gittiği bilgisi, son yıllarda yapılan kazı çalışmalarında doğrulanmış durumda. 2000 yılında Prof. Dr. Gürcan Polat başkanlığındaki ekip tarafından bir yüzey araştırması gerçekleştirilen ve bu araştırma ile elde edilen sonuçlar ışığında 2001 yılında başlayan sistemli kazılar, halen Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ege Üniversitesi ortaklığıyla sürdürülüyor.

Kazı ve restorasyon ekibi başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat (Fotoğrafta), 2001 yılında başlayan sistemli kazıların, Ege Üniversitesi öğretim üye ve öğrencilerinden oluşan bilimsel ekip tarafından halen iki sektörde sürdürüldüğünü belirterek, bunlardan ilkinin, Yamaç Ev olarak isimlendirilen ve MS 300 civarına tarihlenen görkemli Roma villası olduğunu ifade etti.

Polat sözlerini şöyle sürdürdü; “Sahip olduğu özel hamamı, mozaikleri, duvar resimleri ve yaklaşık 1800 metrekare oturma alanıyla Roma villası, Antandros’un o dönemdeki zenginlik ve refah düzeyini ortaya koyması açısından önemli bir veri oluşturuyor. Ayrıca, yaklaşık MÖ 700 civarından başlayarak, kesintisiz 700 yıl kullanılma özelliğine sahip Nekropolisi de, Antandros’u Anadolu arkeolojisinde önemli bir konuma oturtur. Antandros, yalnızca bugüne kadar ortaya çıkarılan buluntularıyla değil, aynı zamanda, bütün Anadolu’ya döneminde zor zamanlar yaşatan barbar Kimmerlere ev sahipliği yapmış olması açısından da arkeoloji dünyasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir.”

Antandros antik kentindeki buluntular, Türkmen ve Yörük kültürüne ilişkin zengin bir etnografik birikim sunuyor.

Roma İmparatorluğu kuruluş hikayesinin başlangıç noktası

Antandros’u diğer antik kentlerden farklı kılan, mitolojik kültürel miras içerisindeki rolü ve tanınırlığı. İda Dağı, görkemli ululuğu, sahip olduğu doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle bugün olduğu gibi antik dönemde de çok dikkat çekmiş ve tanrılara layık bir dağ olarak nitelendirilmiş. Anadolu’da geçen antik mitosların neredeyse yarısının İda Dağı’nda geçmesi de bu nedenle… Tüm dünya tarafından dünyanın ilk güzellik yarışması olarak bilinen tanrıçalar Hera, Athena ve Aphrodite arasındaki güzellik yarışmasının, İÖ 1. yüzyılda yaşamış antik yazar Strabon, ‘Antandros’un yukarısında Paris’in hakemlik ettiği söylenen Aleksandreia Dağı bulunur’ diyerek, olaya Antandros’un ev sahipliğini vurgular.

Kent, İÖ 1. yüzyılda yaşamış Romalı yazar Vergilius tarafından kaleme alınan Aeneis kitabında da oldukça önemli bir rol üstlenmiş. Aeneas’ın yeni bir kent kurma macerasını, Roma İmparatorluğu’nun kuruluş efsanesine dönüştüren bu kitapta, Antandros başlangıç noktasını oluşturur.

Yeni yapılan kamulaştırmaların yanı sıra Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin maddi destekleriyle, 2021 yılından itibaren Antandros antik kenti kazı çalışmalarının farklı ve daha geniş alanlarda da yürütülmesinin planlandığını ifade eden Prof. Dr. Polat, 2021 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Antandros Kazısı’nı 12 aylık kazı statüsüne almasının, kazı çalışmalarının daha hızlı ve kapsamlı hale gelmesini sağlayacağını belirtti.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku