Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Büyük şirketler için siber suçlar KOBİler içinse COVID-19 daha tehlikeli

Büyük şirketler için siber suçlar KOBİler içinse COVID-19 daha tehlikeli

Yazar: Belgin TOZAN

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in dünya genelinde düzenlediği Finansal Teknolojiler / FinTech Araştırması’na göre, büyük şirketler için siber suçlar, küçük ölçekli şirketler için ise koronavirüs daha büyük tehdit olarak görülüyor. 

Araştırmaya İngiltere, ABD, Japonya ve Meksika’dan farklı sektörlerde yer alan 1200 üst düzey yönetici katıldı. Şirket yöneticilerinin yüzde 81’i, yaşanan pandemi süreciyle birlikte daha iyi finansal güvenliğe olan ihtiyacın arttığını belirtti. COVID-19’un küresel ekonomi üzerindeki geniş çaplı etkileri göz önünde bulundurularak yapılan araştırmanın odak noktalarından biri, pandemi sonrasında finansal teknolojiye yönelik tehditlerle ve tutumlarla ilgili tahminlerdi. 

Güvenliğin artırılması gerektiğine inanan yöneticilerin yüzde 35’i pandemi sonrasında finansal teknoloji öncelikleri arasında veri güvenliğinin en üst sıralarda yer aldığını belirtti.

Araştırmaya göre, şirket yöneticilerinin yüzde 68’i FinTech alanındaki yatırımların 2021 ve 2022 yıllarında artmasını bekliyor. 

KOBİler COVID-19’dan daha fazla etkilendi

Araştırmaya göre, şirket yöneticilerinin yüzde 42’si siber suçların ve koronavirüs kısıtlamalarının, şirketin finansal güvenliğine karşı eşit derecede tehdit oluşturduğunu düşünüyor. 1000’den fazla çalışana sahip şirketlerin yöneticileri, siber suçun koronavirüse göre daha büyük bir tehdit oluşturduğuna inanırken, 50’den az çalışana sahip şirketlerin yöneticileri ise koronavirüs kısıtlamalarının etkisini daha büyük bir tehdit olarak görüyor. Bu durum, mevcut koşullar ile başa çıkmak için daha az kaynağa sahip küçük şirketlerin COVID-19’dan daha fazla etkilendiğini gözler önüne seriyor. 

Şirketlerin teknoloji önceliklerinde ilk sırada veri güvenliği bulunuyor

Pandemi sonrası iş dünyası ele alındığında, şirket yöneticilerinin yüzde 32’si teknoloji öncelikleri arasında ilk sırada veri güvenliği olduğunu belirtti. İkinci sırada ise yüzde 28’lik oranla verimliliğin artırılması yer alıyor. Ayrıca, şirket yöneticilerinden COVID-19 sonrasında finansal güvenliğin artırılmasına yardımcı olacak belirli teknolojileri değerlendirmeleri de istendi. En popüler cevap ise, yüzde 54 ile ödeme/kredi kartı dolandırıcılığının tespiti oldu.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku