Ana Sayfa RÖPORTAJ Nesnelerin internetine tasarım dokunuşu

Nesnelerin internetine tasarım dokunuşu

Yazar: Selma ALTIN
blank

Sabah alarmınız çaldığında mutfaktaki kahve makineniz kahvenizi siz mutfağa gidene kadar hazırlamış olsa nasıl olur?… Ya da yaz sıcağında siz daha evinize varmadan evinizdeki iklimlendirme sistemi arabanızla haberleşerek evinizi serinletmiş olsa?…

IoT (Internet of Things/Nesnelerin interneti), aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olması anlamına geliyor. Günümüzde her elektronik cihaz artık akıllı olmaya başladığı için bu cihazlar da birbirleriyle iletişim edebilir duruma geldi. Bunların en başında ise akıllı evler ve akıllı şehirler geliyor. Avrupa’da şimdiden akıllı şehirler belirlenmeye başladı. Ev içerisinde çalışan elektronik cihazlar artık doğrudan kablosuz ağa bağlanabilir duruma geldi. Bu sayede akıllı ev sistemlerinde, ev aletleri daha kolay kontrol edilebiliyor. Başlangıçta manuel olarak kontrol edilmelerine karşın teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık elektronik cihazlar birbirleriyle de konuşarak otomatik kontrol sağlanıyor.

Bu arada, bu teknoloji sadece son kullanıcıya hitap etmiyor. Büyük reklam şirketleri ve istatistik kurumları da IoT’deki gelişmeleri yakından takip ediyor. IoT sayesinde bir şehirde hangi bölgenin en yoğun olduğu, insanların hangi bölgede daha fazla vakit geçirdiği, bir alışveriş merkezinde bir insanın ortalama ne kadar vakit geçirdiği verileri otomatik olarak toplanıp analiz edilebilir duruma geldi. Bu sayede bir istatistik kurumu artık anket yapmadan daha büyük kitleler hakkında herhangi bir istatistik bilgiyi daha kolay elde edebiliyor.

Birkaç yıl içerisinde IoT teknolojisinin gündelik hayatta kullandığımız cep telefonumuz gibi vazgeçilmez olacağı söyleniyor. IoT ile ilgili birçok fikir ve teknoloji geliştiriliyor. Bunlardan biri de Nodez…

Kickstarter’daki ikinci gününde 100 bin dolar fon hedefini geride bırakan Nodez, bir istasyon ve sekiz farklı nod ile her evi uçtan uca akıllı hale getirebilen bir IoT ürün ailesi.

blank

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Kunter Şekercioğlu

 

 

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Kunter Şekercioğlu’nun önderliğindeki Kilit Taşı tasarım ekibinin tasarladığı bu aileyi kullanıcı dostu bir mobil uygulama aracılığıyla tek noktadan kontrol etmek mümkün. Erişilebilir fiyat hedefiyle yola çıkan Nodez, farklı modülleri sayesinde yaşam alanında sınırsız senaryolara fırsat tanıyor. Yalın ürün tasarımı ile farklı dekorasyon detaylarına sahip ev ve ofis mekanlarına kolaylıkla uyum sağlıyor. Aydınlatma elemanlarını, elektrik prizlerini, klimayı, televizyonu veya IR uzaktan kumanda özelliği olan bütün elektronik cihazları bu ürün ailesi ile kontrol etmek mümkün. Kapı/pencere, duman ve su taşması sensörleriyle hem güvenlik hem tasarruf imkanı sunuyor.

Kunter Şekercioğlu’na Nodez’un tasarım sürecini ve kullanım fonksiyonlarını sorduk.

 

 

 

 

 

Nesnelerin iletişimine hizmet eden Nodez’un çıkış noktası nedir?

IoT ürünlerine iyi tasarlanmış bir alternatif aile sunmak ve en önemlisi bütün Nodez ailesini ulaşılabilir ve rekabet edilebilir bir fiyat aralığında sunarak çok fazla kullanıcının faydalanabilmesini sağlamak.

Kilit Taşı Tasarım, Nodez’un tasarım sürecine nasıl dahil oldu? Projenin hangi bölümünü üstlendi?

Kilit Taşı Tasarım, projenin mühendislik aşamaları geçilip elektronik olarak çalışır prototipler üretildikten sonra dahil oldu. Görevimiz, IoT pazarındaki ürünleri ve bu sektördeki trendleri analiz edip, bu analiz doğrultusunda da tüm ailenin endüstriyel tasarımını yapmaktı.

blank

Bu yeni tasarım sistemi yeni çağ mekanlarına neler kazandırıyor?

Nodez, mekan içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz her çözümü size kişiselleştirme fırsatı vererek sunuyor. Karbondioksit alarmı, duman alarmı, su baskını alarmı, kapı ve pencerelere yönelik hırsız alarmı, hareket dedektörü, akıllı priz ve akıllı duy modülleri, nem ve sıcaklık ölçme, televizyon ve dvd player gibi elektronik ürünleri uzaktan kontrol etme gibi… Bütün bunları Nodez Hub üzerinden akıllı telefonunuza bilgilendirme yaparak yapıyor. Örneklemek gerekirse, çocuğunuzun odasındaki sıcaklığın kaç derece olduğunu ev dışında bir yerdeyken ölçüp, odasının sıcaklığını istediğiniz ölçüde arttırabilirsiniz ya da odasındaki ışık miktarını uzaktan azaltarak kolay uyumasını sağlayabilirsiniz. Evden acele çıkıp ütüyü açık unuttuysanız telefonunuza gelecek uyarı ile bunu farkedip Nodez Plug modülünü uzaktan kapatarak yangın çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Türkiye’de enerji üretimiyle ilgili yaşanan sıkıntılar göz önünde tutulduğunda, enerji kesintisi söz konusu olduğunda sistem nasıl bir tepki veriyor?

Nodez Plug ve Nodez Socket dışındaki tüm nodlar zaten bataryalı tasarlandılar. Bu nedenle elektrik kesintisi olsa dahi nodlar çalışmaya devam edebiliyorlar. Hub içinde de bir back-up bataryası var. Elektrik kesildiğinde hub da yaklaşık 10-12 saat çalışmaya devam edebiliyor. Bu sayede evde elektrik kesilse dahi kurulu tüm otomasyonlar offline olarak çalışmaya devam ediyor. Örneğin bir hırsız alarmı kurdunuz, elektrik kesilse dahi kapı açıldığında veya ev içinde hareket algılandığında alarm çalıyor.

blank

Akıllı ev sistemi Nodez, daha büyük ve multifonksiyonlu mekanlar için de uygun mu? Ya da bu tür mekanlar için farklı versiyonu mevcut mu?

Nodez ailesi ev ve ofisler için olduğu gibi daha büyük hacimli iş yerleri, atölyeler, kafe-restoran gibi işletmeler için de uygun bir IoT ailesi. Bluetooth mesh ağı ile birbirine bağlı olmaları sayesinde geniş alanlarda ikinci bir hub’a ya da repeater’a ihtiyaç doğmuyor. Çok sıra dışı şartlarda (Örneğin sürekli suyun içinde, çamurun içinde, sürekli nemli ortamda) kalmadıkları sürece fabrikalar için de uygun. Gerekecek IP standartlarında üretildikleri zaman farklı endüstri kolları için de tam uyumlu olacaklar.

Bana göre; tasarım ve teknoloji fenomenlerinin amacı, insan yaşamını kolaylaştırmak olmalı. Bu iki unsur sizin için ne ifade ediyor? Ve ulaşılabilirlikleri ile ilgili neler söylersiniz?

Temel olarak tasarım da teknoloji de insan yaşamını kolaylaştırmalı, haklısınız. Sorun, bir objeye sahip olma dürtüsünün sebeplerini sorgulayabilmekte gizli. O fonksiyonu yerine getiren ürünü daha ulaşılabilir bir fiyat aralığında satın almak her zaman mümkündür. Bence daha önemlisi ise sahip olduğumuz objenin alternatiflerine oranla daha sürdürülebilir olup olmadığını sorgulamamızdır.

 

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku