Ana Sayfa Hijyen Otel ve hastane hijyenine dikkat

Otel ve hastane hijyenine dikkat

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Hızlı nüfus artışı, ekolojik dengenin bozulması ve sağlıksız ortamlar, farklı hastalıkların yayılmasını ve hastalık risklerini de artıyor. Yaz aylarında ortamın konforunu artıran klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olarak sağlığımız açısından ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Klima hastalığı olarak da adlandırılan lejyoner hastalığı, Legionelle pneumophilia adlı bir bakterinin sebep olduğu bir zatürre… Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda çoğalıp buralardan ortam havasına dağılıyor. Bakteri, klima sistemlerinin yanı sıra otel, hastane ve büyük yapıların su sistemlerinde de (Soğutma kuleleri, su depoları, su dağıtım kanalları) bulunabiliyor. Havaya dağılan bu bakterinin solunum yolu ile kişilerin vücuduna girmesi ile hastalık (Zatürre) oluşuyor.

Su kaynaklarında bulunan Lejyonella bakterisinin solunum yoluyla akciğere girmesiyle oluşan, zatürre türü bir hastalık olan Lejyoner hastalığı, gerekli önlemler ve periyodik bakımlar ile önlenebiliyor. Hastalıktan korunmak için özellikle otel, AVM, hastane, restaurant, okul, SPA, yüzme havuzu, ofis gibi insanların yoğun olarak su kullanımının bulunduğu ortamlarda daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Lejyonella ile mücadelede en önemli unsur önleyici faaliyetler. Bakterilerin bulunma ve çoğalma potansiyellerinin olduğu alanların kritik kontrol noktalarının periyodik olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi, hastalık riskini ciddi oranda azaltıyor. Bu sebeple, tüketicilerin kullandıkları tesislerde Lejyonella ile ilgili alınan tedbirleri de mutlaka sorgulamaları gerekiyor.

Lejyoner Hastalığı’na yol açan bakteri 1977 yılında Philadelphia’da lejyonerlerin toplantısı sırasında ortaya çıkan salgınla tanımlandı ve hastalığa lejyoner adı verildi. Genellikle doğadaki su kaynaklarında bulunan ve 20-45 °C’deki sıcaklık aralıklarında hızla çoğalabilen, tehlikeli bir bakteri türü olan Lejyonella bakterisinin solunum yoluyla akciğere girmesiyle oluşan lejyoner hastalığının semptomları gribal bir enfeksiyon gibi kas ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk ve ateşle seyreden kuru öksürük şeklinde kendini gösteriyor. Hastalık otel, büyük ölçekli gemiler ve hastanelerde salgına neden olabiliyor. Hastalığın önemli bir özelliği insandan insana bulaşmaması. Bu nedenle bu hastalığı bulunan insanlardan kaçınmak doğru değildir.

Hastalığın kuluçka periyodu 2 ila 10 gün arasında değişirken öksürüğün akciğer enfeksiyonunun ilk işareti olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Özellikle 50 yaş üstü insanlar, akciğer rahatsızlığına sahip insanlar, sigara ve alkol tüketenler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler lejyoner hastalığına yakalanma konusunda yüksek risk altında. Uzmanlar bu durumlarda ölüm oranının yüzde 20’lere çıktığını belirtiyor.

Dezenfeksiyon çok önemli

Bu ciddi ve ölümcül hastalığın önlenebilmesi için, bakterilerin bulunabileceği ortamların saptanması ve uygun şekilde dezenfeksiyonu gerekiyor. Havalandırma sistemlerinin su bulunan kısımları (Soğutma kuleleri), su depoları, kapalı alanlardaki havuzlar, duş başlıkları ile bazı tıbbi aletlerin bulaşıcılık açısından dikkatle kontrol edilmesi gerekiyor.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku