Ana Sayfa Mimarca Ortak tasarım dili olarak; yalınlık

Ortak tasarım dili olarak; yalınlık

Yazar: Selma ALTIN

Yargıcı mağazalarının Beyoğlu’nda inşa edilen 2500 metrekarelik üç katlı merkez ofis aydınlatması, Lamp 83’ün üç ay süren proje ve uygulama çalışmalarıyla hayata geçti.

Proje kapsamında 64 metreye varan kesintisiz ışık hatları oluşturuldu. Toplam 291 adet ürünün kullanıldığı proje kapsamında Yargıcı mimari ekibi ile beraber çalışan Lamp 83, genel ofis alanları, resepsiyon, toplantı odaları, eğitim salonu, koridor alanları, dinlenme-yemek bölümü ve ıslak hacimler olmak üzere yedi ana bölüm için farklı aydınlatma konsepti hazırladı. Yapılan çalışmalarda Yargıcı tasarımlarındaki yalın çizgi ile birlikte gelen şıklık, aydınlatma tasarımının da ortam dilini oluşturdu.

Ofis aydınlatması için hem standartlara uygun, hem de markanın mağazalarındaki aydınlatma karakterine paralel bir tasarım yapmak istediklerini belirten iç mimar R. Volkan Öztezcan; “Bu nedenle çalışma arkadaşlarımıza aydınlatma anlamında uygun bir çalışma ortamı sağlarken, aynı zamanda mağazalarımızdaki ışık rengi ve aydınlatma seviyesini yakalamaya özen gösterdik. Ofisimizin mimari tasarımına uygun ürünler kullanmayı hedefledik” dedi. Ekonomik, uzun ömürlü ve verimli olmasıyla birlikte, ortamı ısıtmaması, kablolama ve montaj kolaylıkları gibi sebeplerden dolayı led aydınlatmayı tercih ettiklerini söyleyen Öztezcan; “Doğru aydınlatma tasarımı için en doğru şekilde çalışan Lamp 83 proje grubu, aynı zamanda hızlı revizeler ve hızlı geri dönüşler ile de çözüm ortağımız oldu. Aydınlatma tasarımı, ürün tercihi, ürünlerin projedeki yerleşimi, Dialux simülasyonları ve lejant sunumları da bu iş birliğini farklı kılan diğer unsurlardı” dedi.

Lamp 83 Satış Grup Müdürü Serhan Acar, mağaza için yapılan çalışmayı; “Proje kapsamında standart ürünler dışında 64 metrelik koridor boyu uzanan ışık hatları gibi özel çözümlere başvurmamız gerekti. Bu şekilde farklı tasarımlara sahip ofisleri aydınlatmak, hem proje ekibimizin yaratıcılığını, hem de üretim anlamında özel çözümlere ulaşabilme kabiliyetimizi geliştiriyor” sözleriyle özetledi.

Projenin teknik detayları:

İş gününe başlanan resepsiyon alanında hem yaratıcı çalışma ekibi, hem de misafirlere enerjik ve dinamik bir his vermesi için Joy LED  ailesinin kare ankastre yönlendirilebilir ürünü tercih edildi. Aynı ailenin farklı ürünleri diğer alanlardaki genel aydınlatma ihtiyacını karşılamak için de kullanıldı.

blank

Ofis alanlarında bütün gün tasarım yapan ekibin çalışma konforunu sağlamak amacıyla, ürün seçimi ve konumlandırılması kamaşma faktörü dikkate alınarak yapıldı. Bu bölümde Ark ürün ailesinin sarkıtları, masa boyutlarına uygun olarak çeşitli uzunluklarda üretildi.

blank

Koridorlarda homojen ve geçiş alanı duygusunu yaşatacak, ofis alanlarına göre daha yumuşak  bir aydınlatma hedeflenmişti. Bunu sağlamak için de tüm koridor boyunca uzanan ışığı, kesintisiz olarak kullanılan  lineer Ark EDd ankastre çözümü ile sağlandı. Projede yer alan kesintisiz ışık hattının en uzunu 64 m olarak tasarlandı.

blank

Ark lineer sarkıt ürünlerin dali dim versiyonu eğitim salonunda ışığın ihtiyaca göre kontrol edilebilmesine olanak tanıdı. Mutfak bölümünde ışığın çıkışının derinde olmasıyla gözü rahatsız etmeyip ve kamaşmayı önleyen Joy LED ürünüyle de hoş bir ambiyans yakalandı. Son olarak ıslak hacimlerde IP54 Solo ürününe yer verildi.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku