Ana Sayfa YaşamOkullar Ortaokul öğrencilerinden çevre projeleri

Ortaokul öğrencilerinden çevre projeleri

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Türkiye’de her yıl tüketilen 2 milyon ton bitkisel yağın kullanımı sonucunda yıllık yaklaşık 400 bin ton bitkisel atık yağ oluştuğu tahmin ediliyor. 1 litre atık yağın, 1 milyon litre içme suyunu kirletme kapasitesine sahip olduğu, doğal ekosistemde yaşanan su kirliliğinin yüzde 25’inin atık yağlardan kaynaklandığına dikkat çekiliyor.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi Yerleşkesi ortaokul öğrencileri, bu sorunu işleyerek, atık yağlardan sabun ürettikleri projeyle Çevrenin Genç Sözcüleri Yarışması’nda Türkiye şampiyonu oldular. Yeşil Bayraklı bir eko-okul olan Beylerbeyi yerleşkesinde çevre bilincini küçük yaşlardan itibaren öğrenmeye başlayan ortaokul öğrencileri hazırladıkları projelerle farkındalık çalışmaları yürütüyorlar.

Uluslararası yarışmalara katılma hakkı da kazandılar

Ortaokul öğrencileri, sürdürülebilir yaşam bilincinin kazandırılmasına yönelik yaptıkları çalışmalarla Çevrenin Genç Sözcüleri Yarışması’nda Türkiye 1.’si olarak uluslararası yarışmalara katılma hakkını da kazandı.

Öğrencilerden Yağız Efe Karakılıç (Fotoğrafta) ise, “Daha İyiye Dönüşürken Kirlenmek” isimli fotoğrafıyla 11-14 yaş tek fotoğraflı röportaj kategorisinde Türkiye 1.si oldu.

Atık yağların zararlarına dikkat çektiler

Öğrenciler yaptıkları çalışmada atık hale gelmiş kızartma yağlarının zararları hakkında bilgi vererek, atık yağlardan sabun üretimi yöntemine işaret ettiler. Gıda maddelerini kızartmak amacıyla kullanılan yağların, iki kullanımdan sonra atık haline geldiğini ve atık yağların kanserojen madde içerdiğini belirten öğrenciler, kullanılmış yağın bekletilmesi halinde peroksit değerinin yükselerek oksitlendiğini ve bağışıklık sistemine de zarar verdiğini vurguladılar.

Çöpe dökülen atık yağların, çöp depolama alanlarında sık sık yangınlara,  lavaboya dökülen atık yağların ise kanal borularına yapışarak tıkanmasına neden olduğuna değinen öğrenciler, atık yağların toprağa karışması halinde, yeraltı temiz su kaynaklarını kirlettiğine dikkat çektiler. Suların yüzeyini kaplayan atık yağların havadan suya oksijen transferini önlediğini ve zamanla suda bozularak oksijenin tükenmesini hızlandırdığını, suda yaşayan canlıların ölümüne neden olduğunu belirten öğrenciler, atık yağları değerlendirerek kendi sabunlarını ürettiler.

Öğrenciler, çevreyi korumak ile ilgili üç önemli uyarı yaptı:

  1. Atık yağları lavaboya dökmeyin veya çöpe atmayın.
  2. Yağları ağzı kapalı kaplarda biriktirin.
  3. Kapları yağ toplama merkezlerine teslim edin.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku