Ana Sayfa YaşamOkullar Ekolojik okuryazarlık bir tık’la çocukların yanında

Ekolojik okuryazarlık bir tık’la çocukların yanında

Yazar: Simin GERCEK

Çocukların ekolojik okuryazarlık becerilerini güçlendirmek amacıyla okul öncesinden liseye kadar farklı seviyeler için hazırlanan TEMA Vakfı Doğa Eğitim Programları yenilenerek dijital ortamda öğretmenlerle buluşuyor.

Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan minik-yavrutema.org portalında, Doğa Eğitim Programları‘nın içerik ve materyallerine tüm öğretmenler ulaşabilecek. Portalda, 150’ye yakın etkinlik içeriğinin yanında doğa eğitimi kapsamında hazırlanan eğitici filmler, çocuk şarkıları ve çocuk kitapları yer alıyor. Portalda, çocuklar ve doğa eğitimi ile ilgili önemli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Gelengül Haktanır, Prof. Dr. Yankı Yazgan ve Dr. Özgür Bolat’ın yazıları da bulunuyor.

Öğretmenler, gerekli eğitim araçlarını kullanabilecek

Ekolojik okuryazarlık becerisinin sürdürülebilir yaşamın anahtarı olduğunu vurgulayan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç; “Yaşamı mümkün kılan doğa, hepimizin en büyük öğretmenidir. Gezegenimizin mevcut koşulları, çocuklar ve doğa arasındaki bağı yeniden oluşturmamız gerçeğini bize her gün hatırlatıyor. Çocukların ekolojik okuryazarlık becerilerine sahip bireyler olarak yetişmeleri için doğayı tanımaları, doğanın sınırlarını bilmeleri, sevmeleri ve doğada zaman geçirmeleri zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

Şimdiye kadar Doğa Eğitim Programları ve farkındalık çalışmalarıyla 4 milyondan fazla çocuğa ulaşan TEMA Vakfı, portal aracılığıyla daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Ekolojik bilgi ve beceri kazanımların en az diğer akademik kazanımlar kadar gerekli ve önemli olduğunu vurgulayan Ataç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu şekilde, hem onların sağlıklı bir şekilde büyümelerini hem de yetişkin olduklarında doğayı koruyan davranışlar sergilemelerini sağlayabiliriz. Bu süreçte çocuğun en önemli rehberlerinden biri öğretmenidir. Doğa Eğitim Programlarımız ile doğayı bilen, yaşamını doğanın sınırlarına göre sürdüren ve koruyan bireyler yetiştirmek isteyen öğretmenlerimize gerekli eğitim araçlarını vermeyi hedefliyoruz. Uzun yıllardır uygulamakta olduğumuz eğitim programlarımızın içeriğini, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için çok daha zengin bir hale getirdik. Bu programları İş Bankası’nın desteğiyle daha fazla çocuğa ulaştırmayı hedefliyoruz. Tüm çalışmalarımızı bu portal vasıtasıyla tüm öğretmenlerimize ulaştıracağımız için mutluyuz. Öğretmenlerimiz bu portalda; uzaktan eğitimde, yüz yüze eğitimde, sınıfta, okul bahçesinde ve doğada uygulayabilecekleri eğitim etkinliklerini, eğitici posterleri, filmleri, şarkıları ve çocuk kitaplarını bulabilecekler. Bu portalın, ekolojik eğitimi önemseyen öğretmenlerimizin desteklenmesi ve öğretmen sayısının artması için  itici güç olmasını diliyoruz. Tüm öğretmenlerimizi portalımızı kullanmaya davet ediyoruz.”

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku