Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Sakıp Sabancı Müzesi’nde “Sanattan Aktivizme: Ai Weiwei’in Sanatı” Konferansı

Sakıp Sabancı Müzesi’nde “Sanattan Aktivizme: Ai Weiwei’in Sanatı” Konferansı

Yazar: Selma ALTIN

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Ai Weiwei Porselene Dair Sergisi kapsamında “Sanattan Aktivizme: Ai Weiwei’in Sanatı” başlıklı bir konferans düzenlemeye hazırlanıyor.

Prof. Dr. Ali Akay’ın konuşmacı olarak katılacağı konferansta, sanatçının, sahicilik ve değer sistemlerinin dönüşümü meselelerine eğilen üretimi ve aktivizmi mercek altına alınacak. Muhalif bir şair babanın mirasını taşıyan Çinli sanatçı Ai Weiwei, mimariden seramiğe uzanan üretim yelpazesinde sanat kavramını genişletmekle beraber, günümüzün en yaratıcı eylem gücünü pop art ve hazır nesne çalışmalarıyla bağdaştıran, kültürel bir figür olarak konumlanıyor.

Sergide sanatçının yüzü aşkın eser seçkisi yer alıyor

Ai Weiwei’in porselen çalışmalarına odaklanan serginin anlatısı, sanatçının hem hayat hikâyesinin, hem de onun el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının izlerini taşıyor. Ai Weiwei’in porselen yolculuğunun her aşaması, sergide sanatçının ikonik çalışmalarıyla temsil ediliyor. Sanatçı, günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını geleneksel Çin el sanatları aracılığıyla bizlere aktarıyor; sanatı izleyiciye çağımızın paradokslarına dair bir bakış açısı sağlıyor.

Çinli çağdaş sanatçı Ai Weiwei.

Sergi, Ai Weiwei’in çalışmalarında tekrar tekrar görülen temaların kullanılmasıyla kurgulanmış bir yapı aracılığıyla onun sanatına kapsamlı bir bakış sunuyor. Sanatçının sahicilik, çağlar boyu değer sistemlerinin dönüşümü ve kültür tarihi kavramlarını irdeleyen çalışmaları, izleyenleri söz konusu kültürel, sanatsal ve tarihsel değerleri anlamaya çağırıyor.

Ai Weiwei, replika çalışmalarında sahicilik kavramını sorgulayarak, özgün obje ile kopyası arasındaki farkı çürütüyor. Bugüne ulaşmış antikaların kalıntıları ışığında, Ai Weiwei Çin ve Yunan çömlek bezemeleri ve Mısır duvar resimlerinin mantığını uyarlayarak tarih konusunda düşünüyor ve bize çağdaş dünyaya dair kapsamlı bir bakış açısı sunuyor. Ai Weiwei’in SSM’de gerçekleşen sergisi, aralarında sanatçının en eski porselen çalışmasının da bulunduğu, porselen alanında kapsamlı seçkisiyle 100’ü aşkın esere ev sahipliği yapıyor ve izleyiciye bu özgün sanatçının çalışmalarını keşfedebileceği benzersiz bir ortam hazırlıyor.

 

Prof. Dr. Ali Akay’ın, çalışmalarında izleyiciye yeni yorum olanağı sağlayan sanatçıyı bu bağlamda değerlendireceği konferans, 24 Şubat Cumartesi 14.00’te gerçekleştirilecek.

* Etkinlik, müze ziyaretçilerine ücretsizdir.

Prof. Dr. Ali Akay.

Ali Akay Kimdir?

Küratör, yazar ve eleştirmen Prof. Dr. Ali Akay, 1979’da Paris VII Üniversitesi’nden mezun oldu, 1986’da aynı bölümden sosyoloji doktorasını aldı. 28 yıldır Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde ders veren Akay, 2004’ten beri burada Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor.

 

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku