Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Tarım teknolojileri girişimleri için hızlandırma programı başlıyor

Tarım teknolojileri girişimleri için hızlandırma programı başlıyor

Yazar: Selma ALTIN

Agro 4.0 olarak ifade edilen tarım teknolojilerinin geleceği, son dönemde çok konuşulmaya başlansa da, gelip geçici bir akım değil, tam tersine içinde IoT’in (Nesnelerin İnterneti) önemli rol oynadığı bir devrim olacağı görüşü yayılıyor. En temel ihtiyacımız olan tarımsal gıda üretimi süreçlerindeki teknoloji kullanımı, yeni bir alan olarak startupların da gözdesi durumunda. Ancak, teknoloji ve tarımın birleşmesi için nitelikli alt yapıya ihtiyaç var.

Bu ihtiyacı gören İzmir’de farklı alanda çalışan üç girişim, Stage-Co tarafından yürütülen Now Sprint Accelerator, İzmir’den dünyaya sensör ve teknoloji pazarlayan Netop Technology ve Urla Barbaros Köyü’ndeki akıllı çiftlik Ion Village, güçlerini birleştirdi. Bu kapsamda çalışan oluşum, özellikle erken aşama tekno girişimlerin gelişmelerine destek sağlayacak olan Now Sprint Agro 4.0 Accelerator, 7 günlük hızlandırma programının ilkini hayata geçiriyor.

24-30 Mayıs tarihleri arasında Urla’daki Ion Village’de gerçekleşecek olan hızlandırma programında eğitimler ücretsiz olacak. Başvurular arasından toplam 10 ekip seçilecek ve 30 kişi programa katılabilecek. Katılımcılar, program kapsamında, konuşmacılar, mentörler ve eğitmenlerle bir araya gelecek. Startuplar iş fikirlerini geliştirme, yeni teknoloji, mentörlük ve yalın girişim prensiplerine dayanan eğitimler alma ve jüriye sunum yapma olanağına sahip olacak. Benzer amaçlar doğrultusunda emek veren, tarım 4.0 dünyasına katkıda bulunmak isteyen bu startuplar ve girişimciler, birbirleriyle de tanışma ve network yapma olanağına sahip olacak.

IoT Agro 4.0: Nesnelerin interneti (IoT) ve Yapay zeka (AI) kullanarak sürdürülebilir tarım yönetimine hizmet eden, veri bilimine dayalı bir uygulama alanı. Tarım ve gıda alanında, teknoloji ve veribilim, kaynakların kullanımında en optimum, sürdürülebilir yolun ve uygulamanın seçilmesine hizmet ediyor.

Eğitimler, Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleşecek. Program hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyen startuplar, nowsprintaccelerator.com adresinden erişim sağlayabilecek.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku