Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Tasarla Çukurova’ya başvuru için son 10 gün

Tasarla Çukurova’ya başvuru için son 10 gün

Yazar: Deniz KARATAS

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı /UNDP ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ve Avrupa Birliği finansmanı ile Adana ve Mersin’de hayata geçen Yenilik Merkezleri’nin faaliyetleri kapsamında ürün yeniliği alanında yaratıcı çözümler ortaya koyacak Tasarım Odaklı Yenilik Yarışması, Tasarla Çukurovaya başvuru süresi için geri sayım başladı. Başvuru süreci 28 Eylül tarihinde son buluyor. Yarışma, Türkiye genelinde endüstriyel ürün tasarımı konusunda çalışan her yaştan öğrenci, akademisyen, tasarımcı ve girişimciye açık.

Adana Sanayi Odası/ADASO, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası/MTSO, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi/MTOSB ve Çukurova Kalkınma Ajansı/ÇKA işbirliğiyle düzenlenen “Tasarla Çukurova”, bölge ekonomisinin önde gelen sektörleri olan tarım ve gıda alanlarında aktif şirketlerin rekabetçiliğini ve ihracat potansiyelini, yenilikçilik altyapısına ve bu alandaki farkındalığa yatırım yaparak desteklemeyi hedefliyor.

Yarışmanın teması; “Gıda paketlemesinde yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler

Yarışma, Çukurova özelinde Türkiye’nin yenilikçilik eko-sisteminde karşılaşılan ürün inovasyonu eksikliklerine yönelik ölçeklenebilir ve uygulanabilir katkılar sunmayı ve şirketler kesiminin ürün tasarımı alanındaki yenilikçilik düzeyini artırarak Ar&Ge, ürün ve prototip geliştirme süreçlerini canlandırarak imalat sanayinde yenilikçiliği sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. Dört ay sürecek yarışma iki eleme aşamasına sahip olacak ve 10 finalist fikir; proje hızlandırma, ölçeklendirme ve proje geliştirme aşaması ile birlikte üretime hazır, çalışan prototiplere dönüştürülecek. Başarılı projeler, test aşamasından sonra nihai ürünlere dönüştürülecek şirketler kesimi ile buluşacak.

Başarılı katılımcıların prototiplenebilir ve ürüne dönüştürülebilir fikirlerin, yarışma sonunda Çukurova bölgesinde gıda ve tarım alanında faal şirketlerin ve değer zincirlerinin sorunlarına çözüm olması hedefleniyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan ve Çukurova bölgesinin önde gelen sektörlerinden gıda, tarım, ambalaj ve lojistik değer zincirine odaklanacak olan yarışma, “Nihai tüketiciye ve ihracata yönelik gıda paketlemesinde yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler” teması ile, endüstriyel ürün tasarımcılarını bir araya getirecek.

Önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanan Tasarım Odaklı Yenilik Yarışma Serisi, bölge ekonomisinin farklı sektörlerine ve imalat sanayine yönelik yenilikçilik kapasitesinin ve altyapısının, özellikle ürün tasarımı alanındaki problemlere uygulanabilir çözümler geliştirilmesi yoluyla desteklenmesini amaçlıyor.   

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı /UNDP işbirliği ile yürütülen Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi /TDP İstihdam Yaratımı Bileşeni kapsamında açılan Yenilik Merkezleri, Adana ve Mersin’de Yenilik ekosisteminin oluşturulması ve güçlendirilmesi amacıyla kuruldu.

Adana ve Mersin Yenilik Merkezleri’nin temel hedefleri; yerel ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek için yenilikçilik kültürünü beslemek, Adana’da ve Mersin’de yenilikçilik eko-sistemini geliştirmek, yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirme, üretim, tasarım, pazarlama ve ihracat için buluşma ve etkileşim noktası olmak, eko-sistemdeki işletmelerin yenilikçilik alanındaki ihtiyaçlarını belirleyerek firmalara yol haritası oluşturmak, eğitim, danışmanlık, mentörlük ve fiziksel altyapı gibi, yenilikçilik kapasitesini geliştirme hizmetleri sağlamak.

İlave bilgi için;

Dr. Faik Uyanık, İletişim Koordinatörü, UNDP Türkiye faik.uyanik@undp.org

E.Ruşen İnceoğlu, İletişim Yöneticisi, UNDP Türkiye, Suriye Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Portfolyosu, rusen.inceoglu@undp.org 

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku