Ana Sayfa Sağlık Temizlikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Temizlikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Yazar: Deniz KARATAS

Tüketim sürecinde insan, kendi ve diğer canlıların yaşam ortamını, her geçen gün daraltıyor, gezegenin kaynaklarını tüketiyor. Ormanlar azalıyor, yer altı kaynakları tükeniyor, atıklar toprakları, suları ve havayı kirletiyor.  Peki insan, yaşam ortamına zarar vermeden, doğal dengeyi bozmadan konforlu yaşam düzeyini sürdürebilir mi?

Deterjanların büyük çoğunluğunun, evinizi temizlerken çevreyi kirlettiğini, ardından da soluduğunuz havaya karışan kimyasallar bıraktığını biliyor muydunuz? Deterjanlar ayrıca, atık sularla denizlere taşınır ve suda yaşayan canlılara zarar verir. Suyu kirletmeden, özellikle toksik, zehirli maddelerden koruyarak ya da arıtarak geri verirsek, aynı tatlı sudan defalarca yararlanabiliriz.

Peki, temizlik yaparken kullanılan kimyasallardan genel temizlik anlayışına kadar neler yapılıyor ve neler yapılmalı? İşte, birkaç madde ile doğru bildiğimiz yanlışlar ve suyumuzu, yaşadığımız mekanları toksik maddelerle zehirlemeden temizleme, arındırma önerileri…

İnatçı ve zor kirler yoğun endüstriyel temizlik ürünü ile daha kolay çıkar.

Kadınlar içgüdüsel olarak inatçı ve zor lekeleri ya da çok kirli görünen alanları temizlemek için olması gerekenden çok daha yoğun kimyasal içeren endüstriyel temizlik ürünü kullanır. Bu, en sık yapılan yanlışlardan biridir. Ne kadar çok endüstriyel kimyasal, o kadar fazla zehir ve sonucunda vücudun reaksiyon göstermesi (hastalık) demek … Aşağıda reçeteleri bulunan doğal temizlik ürünü ile kirin çözünmesini sağlayacak kadar zaman verin ve sonucu gözleyin…

Evin içindeki hava, dışarıdaki havadan daha temizdir.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın/EPA 2016 yılında yayınladığı bir rapor, ev ve iş yeri gibi kapalı alanlardaki havanın dış mekanlara oranla iki ila beş kat daha kirli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu kirliliğe yol açan temel nedenler ise; havalandırma yetersizliği, toksik maddeler içeren mumların yakılması ve oda kokuları ile ev temizliğinde kullanılan deterjanlardan havaya karışan kimyasallardır.

Bol köpük mikropları öldürür.

Mikropların en köpüklü deterjanla yok olacağı düşünülür ve bolca köpüren temizlik malzemeleri tercih edilir. Oysa en köpüklü deterjanla en hijyenik ortam yaratılmaz… Aksine mikroplar böylece yayılır ve bilmeden sağlığa zarar verilir.

Camları güneşli havada temizlemeli…

Cam temizliği için güneşli günler beklenir. Oysa güneşli günlerde cama uygulanan su zerrecikleri aniden kurur ve bu durum camda lekelere neden olur. Cam silmek için en ideal zaman; bulutlu havalardır. Bu havalarda cam temizliği çok daha rahat ve kolay yapılır.

Doğa(ya)mıza uygun temizlik önerileri

İnsan, doğayı kendi dışında bir olgu sanır. Halbuki insan, doğayla aynı yapıda, onun bir parçası olarak varlığını sürdürebilir. Dolayısıyla, doğaya zarar veren bir madde, insana da zarar verir…

Oksijen, sodyum, su ve borun karışımından oluşan kimyasal bir madde olan boraks; deterjan güçlendirici olarak kullanılır. Doğal dezenfektan olarak her türlü temizlik için uygun bir maddedir…

Boraks, marketlerden alınan kimyasal maddeler yoluyla elde edilmiş temizleyicilerle aynı işi yapar. Aralarındaki fark ise; boraks mineralinin insana ve çevreye zarar vermemesidir. Boraks aynı zamanda bahçe işlerinde, zehirli otların temizliğinde kullanılır. Topraktaki diğer canlılara zarar vermez ve böcek oluşumunun önlenmesinde toprağa serilir.

Çamaşır Temizliği

Bir ölçü boraks, bir ölçü çamaşır sodası, bir ölçü sabun rendesi ya da arap sabunu ve bir ölçü karbonat ve isteğe bağlı olarak uçucu, hoş kokulu bir yağ ile sağlıklı deterjanlar hazırlamak mümkün. Bu karışım, kapalı bir kapta muhafaza edilir. Yıkama sırasında, normal deterjan ölçüsünde çamaşır makinesinin yıkama gözüne ekleyerek çamaşırların temizliğini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık Temizliği

Bir ölçü boraks, bir ölçü çamaşır sodası, bir ölçü karbonat, çeyrek ölçü limon tozu, kaya tuzu karıştırılır. İsteğe göre limon ya da portakal yağı, bu karışıma eklenir. Her yıkama öncesinde bu karışımdan bulaşık makinenizin deterjan gözüne ekleyebilirsiniz. 

Yer Temizliği

Zeminlerin temizliğinde de borakstan faydalanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı boraks, bir bardak sirke ve 10 damla lavanta yağı karışımını kullanabilirsiniz.

Tuvalet ve Banyo Temizliği

Tuvalet ve tuvalet fırçasının mikroplardan iyice arınması gereklidir. Bunun için klozetin içi ve fırçanın haznesine şu formül uygulanmalıdır: Bir su bardağı boraks ve çamaşır sodasına sirke ekleyip, karışımı macun haline getirip en az yarım saat bekletip temizlemeliyiz. 

Lavabolara ve küvetlere bu macunu rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bir sünger ya da fırça yardımı ile yüzeyler ovulur. Su ile durulanarak temizlik tamamlanır. Boraks, banyo fayansları için de son derece hijyenik bir temizlik sağlar. Fayanslar arasındaki derzlere zarar vermez.

Halı Temizliği

Bir fincan boraks ve bir fincan karbonatı su ile macun kıvamına getirerek kirli veya lekeli kısmı ovmak suretiyle temizliğini sağlamak mümkün. Kötü koku sinen halıların ya da kilimlerin üzerine bu karışımı serperek bekletmek, sonrasında ise süpürge ile iyice temizlemek gereklidir.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku