Ana Sayfa MimarcaProjelerKamusal Alanlar Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2020 teması: ‘Taşınabilir Yaşam Birimi’

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2020 teması: ‘Taşınabilir Yaşam Birimi’

Yazar: Simin GERCEK

Yapı sektörünün prestij ödülleri olarak anılan Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki ilk ürün ödül programı ‘Altın Çekül’, 2020 yılı itibariyle Yapı Kataloğu çatısı altında 26. kez ‘Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri’ ismiyle hayat buluyor.

Yapı sektörünün ihtiyaç duyduğu canlanma ve tüm aktörleriyle bir buluşma platformu oluşturmayı hedefleyen ‘Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri’ programına paralel olarak, mimarların ve iç mimarların ödüllendirileceği çok yönlü bir fikir yarışması olan ‘Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri‘ gerçekleştirilecek.

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri’nin hedefleri arasında; elde edilecek tasarımın/projenin kamuya mal olması, yaratıcı bir fikrin hayata geçerek sadece zihinleri değil gündelik ve sosyal hayatımızı da besleyen ve zenginleştiren bir kazanıma dönüşmesi bulunuyor.

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri, sektörde yeri olan ulusal ve uluslararası mimarlık ve içmimarlık ofislerini günümüzün önem taşıyan sorunsallarıyla bir araya getirecek bu çok yönlü bir yarışmada mimarlar, içmimarlar ve ofisleri 2020 senesi için belirlenen tasarım konsepti çerçevesinde en iyi tasarımı oluşturmak için yarışacaklar. 

​​Tasarım yarışmasının ardından, mimarlar ve yapı malzemesi firmalarının malzemelerinin birleştiği bir maket/proje enstalasyonu sergisi veya bir çalıştay yapılması düşünülmekte. Düzenlenmeye başlandığı yıldan en son yapıldığı yıla kadar Altın Çekül Malzeme Yarışması’nda ödül alan yapı malzemelerinin, Mimarlık Ödülleri’ne katılan projelerde kullanılması desteklenmekte. Yapı Kataloğu’nun, Mimarlık Ödülleri’nin yürütücüsü ve küratörü olduğu yarışmanın 2020 teması; “(Afet ve Acil Durumlarda Kullanılacak) Taşınabilir Yaşam Birimi” olarak belirlenmiş. 

Taşınabilir yaşam birimleri yakın çevresiyle nasıl var olacak?

Uzun yıllardır gündemde olan taşınabilirlik/mobilite kavramı, günümüzde gerçekleşmesi beklenen doğal afetlerin, acil durum planı yapılması gereken durumların, özellikle 2020 senesinde yaşanan Covid-19 salgınının da etkisiyle, bundan sonra yaşam birimlerinin tasarım sürecinde daha da fazla söz hakkına sahip olacak.

Katılımcılardan beklenen; mimarlık mesleğinin (Afet ve acil durumlarda kullanılabilecek) yaşam birimlerinin taşınabilir olma özelliğine ve bu birimlerin yakın çevresiyle nasıl var olacağına dair çözümler bulmalarıdır.

Tasarlanacak projeler, herhangi bir yerde/mekânda tasarlanabilir. Kurgusal yaklaşım, taşıyıcı sistem, malzeme kullanım kararları tamamen katılımcılara aittir.

Düzenlenmeye başlandığı yıldan en son yapıldığı yıla kadar Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü sahibi yapı malzemelerinin, Mimarlık Ödülleri’ne katılan projelerde kullanılması, yenilikçi ürünlerin desteklenmesi bakımından teşvik edilmektedir. Bu ürün listesi, yarışmacılara Yapı Kataloğu ekibi tarafından sunulur. Yarışmacılar da kullandıkları ürünlerin bilgisini, bir rapor şeklinde yarışma yürütücüsüne (Yapı Kataloğu ekibi) sunarlar. Yarışma sponsoru firmalar da ürün kataloglarını mimarlarla paylaşacaktır, fakat bu ürünlerin kullanılması zorunlu olmayacaktır.

Yarışma şartnamesine ve katılım koşullarına buradan erişebilirsiniz.

Yarışma Jürisi (Soyadına göre alfabetik olarak)

 • Doç. Dr. Ece Ceylan Baba / Yeditepe Üni. Mimarlık Bölümü Başkanı 
 • Sibel Dalokay Bozer / İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı 
 • Kurtul Erkmen / Mimar – AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı
 • Ayşe Hasol Erktin / Mimar 
 • Gülçin İpek / Sektör Uzmanı – Mimar
 • Dr. Mehmet Murat Uluğ / Mimar

*Jüri üyelerinin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.

Yarışma Takvimi

 • Yarışmanın Duyurulması: 15 Temmuz 2020
 • Sorular İçin Son Tarih: 1 Eylül 2020 (Saat 23:59’a kadar)
 • Cevapların Yayınlanması: 10 Eylül 2020
 • Projelerin Son Teslim Tarihi: 15 Ekim 2020 (Saat 23:59’a kadar)
 • Jüri 1. Aşama Değerlendirmesi: 19-23 Ekim 2020
 • ‘Kısaliste’nin Duyurulması: 26 Ekim 2020
 • Jüri 2. Aşama Değerlendirmesi: 9-13 Kasım 2020
 • Kazananların Açıklanması: 16 Kasım 2020
 • Yarışma Webinarı: 26 Ağustos Çarşamba 2020 Saat 14:00

Yarışma jürisi Mimarlık Ödülleri ile ilgili genel bilgi sağlayacak, yarışmaya katılacak mimarlardan beklenenlere ve proje değerlendirme kriterlerine değinecek. Bu online interaktif toplantıda katılımcılar jüri üyelerine yarışma ile ilgili sorularını sorabilecek.

(Kayıt için linki tıklayıp formu doldurabilirsiniz. Online etkinliğe katılım linki bu formu dolduran kişilere e-mail yoluyla etkinlik günü sabahında iletilecek.)

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku