Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Yüze 100 yenilenebilir yakıt şampiyonada tanıtılacak

Yüze 100 yenilenebilir yakıt şampiyonada tanıtılacak

Yazar: Deniz KARATAS

Motor sporları yarışları için yüze 100 yenilenebilir yakıt geliştiren TotalEnergies, bu ürününü 2022 Le Mans 24 Saat Yarışları’nı da kapsayan, WEC/FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın önümüzdeki sezonunda ve ELMS/Avrupa Le Mans Serisi’nde görücüye çıkarmayı planlıyor.

Yarışlar, inovasyon için önemli bir itici güç oluşturuyor. Dayanıklılık yarışlarında karşılaşılan yarış süresi ve uzun mesafeler gibi sıra dışı koşul ve zorluklar, daha yüksek performanslı yakıtların geliştirilmesine olan talebi sürekli olarak artırıyor. Ancak bu yakıtlar geliştirilirken, günümüzde enerji ve çevresel konulardaki değişimin getirdiği yeni zorlukların da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Biyoetanol bazlı* üretilerek TotalEnergies tarafından satışa sunulacak olan bu %100 yenilenebilir yakıtın üretiminde Fransız tarım endüstrisinden gelen şarap küspesi ve TotalEnergies’in Fransa, Lyon yakınlarındaki Feyzin rafinerisinde, yine döngüsel ekonominin sağladığı hammaddeden üretilen ETBE/Etil Tersiyer Bütil Eter kullanılacak. Yakıtın, yarış arabalarının CO2 emisyonlarında en az yüzde 65 gibi kayda değer bir azalma sağlaması bekleniyor.

Yüzde 100 sürdürülebilir yakıt

ETBE/etil tersiyer bütil eter, benzin katkı maddesi olarak çevreyi kirletmeyen ve insan sağlığına zararlı olmayan katkı maddeleri olarak oksijenli bileşenler arasında önerilen maddedir. ETBE, etanole eşit veya daha fazla hava kalitesi avantajları sunarken, teknik ve lojistik açıdan daha az zorlayıcıdır. Etanolden farklı olarak, hava kirliliğinin nedenlerinden biri olan benzinin buharlaşmasına neden olmaz ve atmosferdeki nemi emmez .

blank

Gelişmiş biyoyakıtlar, karbondioksit emisyonu azaltımında önemli rol oynayacak

Excellium Racing 100 olarak adlandırılan bu yakıt, dayanıklılık yarışları ve motor sporları enerji geçişinde ilgili tüm aktörler için yeni bir sayfa açacak. Bir yarış yakıtı için gerekli tüm niteliklere sahip olacak şekilde tasarlanan Excellium Racing 100, TotalEnergies Katkı Maddeleri ve Yakıt Çözümleri’nin uzmanlığından yararlanarak hem otomobil üreticilerinin gereksinimlerini hem de sürdürülebilir yakıtlara yönelik en güncel FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası kriterlerini karşılayacak. Aynı ekibin, hâlihazırda yüzde 10 oranında gelişmiş biyoetanol içeren ve bu yıl 2021 Le Mans 24 Saat Yarışları’nda kullanılan “Excellium Endurance” yakıtını tasarlamış olması da diğer önemli gelişme.

Yüzde 100 yenilenebilir bir yakıtın yakında piyasaya sürülecek olması, TotalEnergies ve ACO’nun yeni enerjilerin teşviki konusundaki bu ortaklığı pekiştirmesi bekleniyor. ACO H24 Yarış takımının hidrojen ortağı TotalEnergies, katıldığı yarışta Mission H24’e destek olmak amacıyla, ilk mobil hidrojen dolum istasyonunu tasarladı ve inşa etti.

* Söz konusu biyoetanol veya gelişmiş etanol, tarımsal bir yan ürün. Şarap tortusu ve üzüm posası gibi, şarap endüstrisinden gelen artıklardan üretiliyor. Birkaç adımın ardından (Endüstriyel fermantasyon, damıtma ve sonrasında dehidrasyon), bu baz daha sonra, kendisi de etanolden üretilen ayrı bir yan ürün olan ETBE (Etil Tersiyer Bütil Eter) ve TotalEnergies’in geliştirdiği Excellium teknolojisiyle üretilen çeşitli performans katkı maddeleri ile harmanlanıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku