Ana Sayfa TasarımDekorasyon İklim Değişikliği Konferansı’nda ileri dönüşümcü bir Türk tasarımcı

İklim Değişikliği Konferansı’nda ileri dönüşümcü bir Türk tasarımcı

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

1-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26 kapsamında, British Council ve Fashion Revolution’ın düzenlediği ‘Fashion Open Studio’, tüm dünyadan iklim değişikliği ve sürdürülebilirliği odağına alan moda markalarını ağırlıyor.

Çevre kirliliği ve sera gazı emisyonları açısından en zararlı endüstrilerden biri olan moda, iklim değişikliği ile mücadeleye önemli bir katkı olarak yaratıcı ve yenilikçi değişim yapıcıların uygulamaya koyduğu somut ve yenilikçi çözümlerden bazılarını bu programda ele alıyor. 16 aday arasından ilk dokuza giren sürdürülebilir Türk moda markası huner, 30 Eylül Perşembe günü saat 18.00’de dijital bir etkinlikle stüdyosunun kapılarını açacak ve ileri dönüştürülen yelken kumaşlarından ürettiği çanta ve aksesuarların yapım sürecini paylaşacak.

Modanın arka planındaki insanları ve süreçleri kutlamayı amaçlayan bir etkinlik serisi olan ‘Fashion Open Studio’, bu sene ‘Adaptasyon ve Dayanıklılık’ ve ‘Doğa’ temaları çerçevesinde dokuz uluslararası tasarımcı ile bir dizi stüdyo etkinliği ve atölye çalışması sunuyor. Tasarımcılar, Fashion Open Studio x COP26 kapsamında çalışmalarını desteklemek ve bilgi paylaşımında bulunmak üzere farklı dijital etkinliklerle moda tutkunlarıyla buluşacak.

Seçilen tasarım markaları arasında; huner (Türkiye), Garcia Bello (Arjantin/Hollanda), Aranya Craft x Rahemur Rahman (Bangladeş/Londra), Iro Iro (Hindistan), Toton (Endonezya), Bora Studio (Nepal), Sindiso Khumalo (Güney Afrika), Bhukram (Tayland) ve Vimbai Natasha Naomi (Zimbabve) bulunuyor.

Atıl yelken kumaşlar ileri dönüşümle çanta olarak tekrar kullanılıyor

Hüner Aldemir tarafından kurulan ve malzeme odaklı tasarımlar sunmaya odaklanan sürdürülebilir moda markası huner, 30 Eylül Perşembe günü saat 18.00’de gerçekleşecek etkinlikte, stüdyo turu ve huner çantasının oluşumuna dair bir sunum yapacak. huner’in bilinçli tüketici için âtıl yelken kumaşlarını ileri dönüştürerek oluşturduğu çantalarının yapımını gösteren canlı ve önceden filme alınmış içerikler sunulacak. Dijital etkinlik, huner’in materyalleri nasıl tedarik ettiğini ve kendi üretim süreçlerinden kalanlar da dahil olmak üzere, elde ettiği her yelken kumaşı parçasını kullanma arayışlarını keşfedecek.

Dünya çapında moda endüstrisinde değişime öncülük eden tasarımcıların çalışmalarıyla COP26’nın önemli temalarını hayata geçirmek için Fashion Open Studio ile işbirliği yapmaktan heyecan duyduklarını dile getiren British Council Mimarlık Tasarım Modası Direktörü Sevra Davis, bu değişimin, gençleri diyaloğa, tartışmaya ve eyleme katılmak için iklim değişikliği çözümünü merkezine koyan British Council’ün iklim bağlantısının kalbinde yer aldığını belirtti.

Tüm tasarımcılar ve atölyeler hakkında daha fazla bilgi için www.fashionopenstudio.com adresi ziyaret edilebilir.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku