Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Anadolu Uygarlıklarından İzler projesi Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde başlıyor

Anadolu Uygarlıklarından İzler projesi Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde başlıyor

Yazar: Deniz KARATAS

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 100. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan Anadolu Uygarlıklarından İzler Ankara projesi, sanatseverlerle buluşmak için gün sayıyor.

6-20 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikler kapsamında; sergi, konser, panel ve konferanslar izleyicilerle buluşacak. Altmışa yakın sanat eserine ev sahipliği yapacak sergide; resim, heykel ve seramik eserleri sergilenecek. Sergi süresince, bir panel ve iki konferans düzenlenecek. Proje kapsamında ayrıca, Devlet Opera ve Balesi iki konser verecek.

Anadolu Uygarlıklarından İzler Ankara projesiyle, geçmişin izleri, dönemin yansımaları ve geleceğe aktarımı bağlamında; sanat ve estetiğin etkileşimini, farklı disiplinlerin yorumlarıyla izleyiciyle buluşmak amaçlanıyor. Anadolu’dan ilham almış sanatçılar eserleriyle geçmişi bugüne taşırken, bugünü de yarına aktarıyorlar… Galerim Sanat Galerisi’nin yürüttüğü, Proje Koordinatörlüğü Siret Uyanık’a ait bu sanat projesine, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı da katkı sağlıyor.

Sergide yer alan eserler “Uygarlıkların Beşiği”ne merkezlendirilmiş

Altmışa yakın çağdaş sanat eserinin yer aldığı seçkide Süleyman Saim Tekcan, Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli, Mustafa Ayaz, Aydın Ayan, Tüzüm Kızılcan gibi dönemin usta sanatçıları yer alıyor. Projenin Danışma Kurulu’nda ise, Prof. Dr. Aydın Ayan, Prof. Dr. Adnan Tepecik, Prof. Dr. Alaybey Karoğlu ve Bünyamin Balamir bulunuyor.

Etkinlik kapsamında; “Anadolu Uygarlıklarında Sanat ve Estetik İzleri ve Sanat Eğitiminde Vazgeçilmez Bir Kaynak; Anadolu Medeniyetleri Müzesi” ve “Seramik, Sanat ve Arkeoloji İlişkisi” konferansları gerçekleştirilecek.

Coğrafi açıdan kıtaların, denizlerin, iklimlerin, doğudan batıya, güneyden kuzeye ya da tersi yönlere giden yolların ve insan topluluklarının buluştuğu, konup göçtüğü, yurt edindiği, dünyanın en stratejik ve kavşak nitelikli noktasındaki bu topraklar; bu çok özel konum nedeniyle “Uygarlıkların Beşiği” olabilmiş ve böyle nitelendirilmiştir. Bu proje kapsamında ürün ortaya koyan sanatçılar, bu özelliğin odağında, çeşitliliği sanatsal yönden özel bir değer olarak benimseyip sergiyi varsıllaştıran nitelikli yapıtlar yarattılar.

Projede yer alan sanatçılar:

Adnan Tepecik, Ahmet Dalkıran, Alaybey Karoğlu, Arzu Karcı, Aydın Ayan, Bünyamin Balamir, Devrim Erbil, Himmet Gümrah, Gülten İmamoğlu, Hasan Kıran, Hasan Rastgeldi, Hüseyin Elmas, İhsan Çakıcı, İlham Enveroğlu, Kadir Şişginoğlu, Meral Öztürk, Merih Tekin Bender,, Murat Erkan, Mustafa Ayaz, Mustafa Pilevneli, Ramazan Can, Saadet Gözde, Selma Şahin, Sema Kara, Siret Uyanık, Süleyman Saim Tekcan, Yalçın Gökçebağ, Yücel Dönmez, Zuhal Arda, Atilla Cengiz Kılıç, Ayşegül Türedi Özen, Beril Anılanmert, Bingül Başarır, Bilgehan Uzuner, Burcu Öztürk Karabey, Candan Dizdar Terwiel, Elif Aydoğdu Agatekin, Emre Feyzoğlu, Enver Güner, Hasan Şahbaz, İlhan Marasalı, Kemal Uludağ, Meral Öztürk, Mustafa Tuncalp, Mutlu Başkaya, Ödül Işıtman, Serap Ünal, Serdar Mutlu, Sevim Çizer, Tülin Ayta, Tüzüm Kızılcan, Vedat Kacar, Zehra Çobanlı, Ayhan Yılmaz.

Sergi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde 6-20 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku