Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Elektronik Biletleme Sistemi ile ulaşımda dijital gelişmeler

Elektronik Biletleme Sistemi ile ulaşımda dijital gelişmeler

Yazar: Selma ALTIN

Ulaşımda turnike sistemini ortadan kaldırmayı hedefleyen, Türk firmasının proje konsorsiyum liderliğini üstlendiği Elektronik Biletleme Sistemi/ETS Projesi’nin DEMO uygulaması basına tanıtıldı.

Konsorsiyum lideriğini Elektronet’in yaptığı Elektronik Biletleme Sistemi/ETS, beş ülkeden sekiz firma tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Avrupa Birliği tarafından onaylanan Ar-Ge bütçesi 4 milyon Avro olan ve İTEA ile TÜBİTAK onayı alan akıllı ulaşım altyapı projesi ETS uygulamaya geçtiğinde cep telefonunuzu toplu taşıma araçlarında bilet olarak kullanabildiğiniz gibi, kontörünüz bittiğinde mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabileceksiniz.

Turnikelerde beklemeye son

Elektronik Biletleme Sistemi (Electronic Ticketing System – ETS), otobüs, vapur, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullandığınız ulaşım kartınızdaki ‘kontürüm bitti’ endişesine ve ‘fazla kontürü olan var mı’ arayışına son verecek. Üstelik ulaşım kartınızı ya da cep telefonunuzu cebinizden, çantanızdan çıkarmaya gerek kalmayacak. Sistem sizi giriş yaparken otomatikman algılayacak. Böylelikle turnike sistemi ve turnike önünde kalabalığın birikmesi de ortadan kalkacak.

Elektronik Biletleme Sistemi, yüz tanımlama ve elektronik kart ile entegre edilmiş bir uygulamayı içeriyor.

Yüz tanıma sistemi ile entegre bir sistem

Elektronet Proje Yönetim Ofisi Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bengü Türk, turnike sisteminin yerine geçecek olan ETS hakkında şu açıklamalrı kaydetti; “İnsanların herhangi bir yere kartlarını okutmadan çok rahat geçiş sağlayabileceği bir sistem. Şu an metrolarda kullanılmak üzere tasarlandı. Sistem sayesinde; insanlar daha metro alanına girmeden, dijital ya da normal ulaşım kartlarını, bluetooth aracılığıyla okuyoruz. Okuduğu zaman sistem o kişinin ne kadar bakiyesi var, turnikeden geçebilir mi, geçemez mi bilgisini arka plandaki ulaşım güvenliğine iletiyor. Sistem için farklı bir kart da geliştirdik. Kişilerin bu sistemi kullanıyor olabilmeleri için; ya elektronik bir kartlarının olması, ya da mobil uygulamayı telefonlarına indirmiş olmaları gerekli. Elektronik kartın içinde küçük bir çip bulunuyor. Kartı, turnike geçişlerinde çıkarıp herhangi bir yere göstermesi gerekmiyor, üzerinde taşıması yeterli. Hem kamera ile yüz tanıma sistemi, hem de sensörler ile geçişler sağlanacak. Yüz tanıma sisteminin işlevi; kaçak geçişleri önlemek. Şu an Türkiye’de kaçak geçiş verileri tam olarak sağlanmış değil.”

Elektronet Ekibi.

Tek kartla her yerde geçiş sağlanacak

Bu sistem için belediye ya da başka kurumlarla bir iş birliği sağlandı mı sorumuza Bengü Türk şu yanıtı verdi; “Biz bu sistemi aslında Fransa’dan gelen bir taleple geliştirdik. Projenin başlangıcı esasen Türkiye’den çıkmadı. Fakat bu projeyle ilgili yerel yönetimin bilgisi var. Bu yıl, iş ortaklarımızla birlikte yurt dışında metro istasyonlarını ve onların sistemlerini gezdik. Büyük bir ihtimalle bize pilot uygulama için de destek verecekler. ETS, ‘2020 yılındaki tek kartla her yerde geçiş’ ulaşım sistemi hedefinin de önünü açan bir proje. Şu an İstanbul ve Avrupa’da pilot uygulamalar gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Sonrasında Anadolu’ya da yaymayı hedefliyoruz. Bize gelen talep, sistemi Fransa’da üç şehre uygulamamız yönündeydi. Şu anda İstanbul’da Ayrılık Çeşmesi’ni pilot yer olarak düşünüyoruz. 2018’in sonunda esas demoyu yapmış olacağız.”

Sistemin Fransa’ya satışı İstanbul’daki pilot uygulamadan sonra belli olacak. Burada sağlanan başarı, değerlendirmede esas olacak.

 

Sistemin uygulama DEMO’su:

https://www.youtube.com/watch?v=0t55W-7I8vM&feature=youtu.be

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku