Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Hasanpaşa Gazhanesi kuruluşundan 129 yıl sonra müzeye dönüştü

Hasanpaşa Gazhanesi kuruluşundan 129 yıl sonra müzeye dönüştü

Yazar: Selma ALTIN

Türkiye’nin en önemli endüstriyel kültür miraslarından biri olan Kadıköy’deki tarihi Hasanpaşa Gazhanesi, İBB tarafından yapılan restorasyonun tamamlanmasının ardından, 9 Temmuz Cuma günü (dün) görkemli bir törenle açıldı.

Hasanpaşa Gazhanesi, 1892 yılında Anadolu Yakası’nın havagazı ihtiyacını karşılamak için hizmete girmiş, ancak bir süre sonra atıl bırakılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyonla Müze Gazhane olarak hayat bulan Hasanpaşa Gazhanesi, geçmişte İstanbul’un başta aydınlatma amaçlı olmak üzere, yakıt ihtiyacının karşılandığı önemli yapılardan biriydi. Gazhane, kuruluşundan 129 yıl sonra, İstanbullular için yeni bir sosyokültürel ve sanat merkezine dönüştü.

blank
Müze Gazhane’de, programlı sergilerle birlikte, iklim krizi temalı daimi bir sergi yer alacak.

Geçmişte enerji ve ışık veren Gazhane artık gelişime ışık tutacak

İstanbul’un kültür ve sanatının odak noktası olan Kadıköy’e kazandırılan tesiste, iklim ve karikatür müzesi, çocuk bilim merkezi, sergi alanları, tiyatrolar, kütüphaneler, oyun ve etkinlik alanı ile diğer sosyal alanların yanı sıra iklim krizi temalı kalıcı sergi, atölye binası, restoran, kafe gibi yapılar yer alıyor. 

Toplam 32 bin metrekarelik alanı kapsayan tesisin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tesisin kültüre, sanata, bilime ışık olacağını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü;  “Yıllar boyu İstanbul’a enerji ve ışık veren gazhane, bundan sonra İstanbulluların kültürel ve sosyal hayatına ışık tutacak. Sosyal hayatın merkezi haline geleceğine, Kadiköy’den İstanbul’a herkesin ilgisine mazhar olacağına şimdiden inancım çok yüksek.  Bu mücadeleye dünden bugüne emeği geçmiş, bu sürece katkı sunmuş herkese teşekkür ederim.”

blank
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve davetliler, açılış kurdelesini birlikte kesti.

İşlevi ve mimarisiyle bir dönemin tanığı

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy ilçesinde böyle bir tesisin açılışından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Gazhane’nin, Kadıköy için bir müze, bir kültür merkezi olmaktan öte bir anlamı olduğunu, buranın, hem tarihsel hem de toplumsal belleğimizi oluşturduğunu vurguladı. Odabaşı; “1993’ten beri kullanılmayan ama Kadıköylü’nün sürekli bir ilişki kurduğu, hatırında tuttuğu kocaman bir anı. İşlevi ve mimarisiyle bir dönemin tanığı. Bu bölgenin, yaklaşık 100 yıllık ateşi, ışığı Gazhane. 23 Haziran seçimleri sonrası, Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşen köklü zihniyet değişimiyle birlikte, Kadıköy’ün de çehresi değişmeye başladı. Önce Kurbağalıdere’nin temizliği, Rıhtım projesi için ilk adımın atılması ve finalde Müze Gazhane’nin halkla buluşması, bütün bunların hepsi, zihniyet değişikliğinin en güzel işareti bize göre. Müze Gazhane’nin açılışıyla birlikte, yıllardır bu çileyi çekmek zorunda bırakılan Hasanpaşa’nın da çilesi bitecek, çehresi değişecek. Bizim mücadelemiz, yıllardır kendi halkını oyalayan, olanı oldurmayan zihniyetleydi. İşte o muhteşem zihniyet değişikliğinin sonunda, şimdi olmayanı olduran, 16 milyona hizmet şiarıyla yoluna devam eden bir Büyükşehir Belediye Başkanı var.” dedi.

blank

Müze Gazhane’nin 32 bin metrekarelik yerleşkesi; 6 sergi/müze salonu, 2 tiyatro/konser salonu (Şehir Tiyatroları), performans stüdyoları, kütüphane, kitapçı (İstanbul Kitapçısı), 3 yeme/içme alanı, atölyeler, ortak çalışma alanları ve kapalı otoparka ev sahipliği yapıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku