Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Sözlerin ötesinde bitkilerin anlatımı: Iva Natura Kısa Film Yarışması

Sözlerin ötesinde bitkilerin anlatımı: Iva Natura Kısa Film Yarışması

Yazar: Selma ALTIN

Anadolu’nun bizlere mirası, önemli değerlerimizden biri olan bitkilerimizin sağlık ve güzelliğe katkılarının konu edildiği Iva Natura Kısa Film Yarışması, 3. kez film yapımcıları ve sinemaseverleri bir araya getiriyor.

Bu yıl, Kozmetikte Kullanılan Anadolu Bitkileri konusunun işleneceği yarışmaya, 30’un üzerinde kısa film katılıyor. Kısa filmler ile, hem bitki zenginliğimizin değerinin farkına varılması hem de kozmetikte yoğun olarak kullanılan bitkilerin kullanım alanlarının daha yakından tanınmasına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Yarışmanın, İzmir Torbalı İva Natura Üretim Tesisleri’nde gerçekleşen basın lansmanına, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, İva Natura Kısa Film Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı ve Laber Kimya Genel Müdürü Levent Kahrıman, Jüri Üyeleri; Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Kurucusu Pınar Öncel, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Botanik Anabilim Dalı Başkanı ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İffet İrem Tatlıçankaya ve basın mensupları katıldı.

Iva Natura Kısa Film Yarışması Jüri Üyeleri.

Dünya 8 bitki gen merkezine sahipken Türkiye‘de 2 gen merkezi bulunuyor

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Botanik Anabilim Dalı Başkanı ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İffet İrem Tatlıçankaya, 26 yıldır bitkilerle çalıştığını ve kısa film yarışmalarının bu konuyla çevreyi bilgilendirme noktasında çok anlamlı olduğunu dile getirdi. Dünya üzerinde 16-20 hipocografik bölge bulunurken, bunların içinde sadece 3  bölgenin kesiştiği tek bölge olan ülkemizin bu anlamda büyük bir önem taşıdığına dikkat çeken Tatlıçankaya, sözlerine şöyle devam etti; “Biyoçeşitlilik dediğimiz zaman ülkemiz topraklarında yetişen bitkilerin çeşitliliğinden bahsediyoruz. Tüm dünya üzerinde bitkilerle ilgili olarak sekiz gen merkezi varken sadece Türkiye iki gen merkezini birden barındırıyor. Özellikle bazı türler için mikro gen merkezi konumundayız. Kozmetik ürünlerin formülasyonunda etken maddeleri çok önemli. Basit bir içerik olarak görülmemeli, sonuçta bu ürünleri vücudumuza kullanıyoruz, ürün bileşimine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Doğru bitki seçimi burada devreye giriyor. Etno-botanik dediğimiz alan halkın bilgisiyle bitkileri bir araya getirmek demek. Halk arasına indiğinizde geleneksel olarak bitkilerin çok uzun yıllardır kullanıldığını görüyoruz ancak bunların arşivlenmesi lazım. Var olan bilgiyi günümüze modern teknoloji ile geliştirip taşımalıyız. Geleneksel bilginin halktan doğru alınması çok önemli, biz bu bilgileri günümüze taşıyoruz.”

Bitkilerin şifa sırları paylaşılıyor

Bitkilerin bin yıllardan beri insan sağlığı için kullanıldığını, Türkiye coğrafyasında çok fazla kozmetik bitkisi kullanıldığını hatırlatan İva Natura Kısa Film Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı ve Laber Kimya Genel Müdürü Levent Kahrıman, neden bu bitkilerin hikayelerini insanlara ulaştırmayalım fikrinden yola çıkarak kısa film projesini hayata geçirdiklerini ifade etti. Kahrıman, açıklamasına şu sözlerle devam etti; “Kısa film, günümüz yaşam tarzına da oldukça uygun hızlı ve etkili bir dil anlatımı. Teması ise Anadolu’daki bitkilerin insanlarla ilişkilerini anlatan filmler olmasını istedik daha çok güzellik ilişkisini kullanmaya karar verdik. Bu anlamda ilk kez 2017 yılında başladığımız bu süreçte ilk yarışmamız çok zordu. Bu projeye insanları inandırmak, desteklerini sağlamak çok zor oldu. Sonrasında çok güzel ses getirdi. O günden bugüne 60’ın üzerinde film yarıştı, hatta biri uluslararası alanda ödül aldı. Bu cesaretle üçüncüsünü yapmaya karar verdik ve gelenekselleştirdik. Her yıl, yeni genç yönetmenler bizden duyuru bekliyor. Etno-kozmetik yeni bir kavram ve bunu dillendiriyoruz. Amaç, etno-kozmetik kavramıyla değerlerimizi uluslararası alana taşımak. İnsan topluluklarının güzellikle olan ilişkisi diyebiliriz etno için… Beslenmeyi de giyinmeyi de barındırıyor içinde. Biz, güzellikle bitkilerle olan ilişkisini ele alıyoruz. İnsanlarına ayaklarıyla basıp geçtikleri otların aslında onlara şifa ve güzellik kattığını göstermek istiyoruz” .

Filmler dünyayı değiştirmez ama onları izleyenler değiştirebilir

Filmin çok önemli bir iletişim alanı olduğunu fark ettiklerinde, 13 sene önce çıktıkları yolda, yıllar içinde belgesellerin büyük bir fark yarattığını gördüklerini dile getiren Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Kurucusu Pınar Öncel, Iva Natura’nın kendi alanındaki farkındalığı arttırmak ve ülkemizin bu değerini ortaya koymak için bu yarışmayı organize etmesinin çok değerli olduğunu belirtti. Öncel; “Belgesel ve filmler dünyayı değiştirmez ama onları izleyenler değiştirebilir. Filmi izleyen insanlarda bıraktığınız değişim çok önemli. Bu yarışma da çok değerli” diyerek, bu yarışmanın, göstermelik sosyal sorumluluk projelerinin dışında, gerçekten fayda sağlayan bir proje olduğuna dikkat çekti.

İlki 2017 yılında gerçekleşen ve yaklaşık 25 filmin katıldığı Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren Çağatay Çelikbaş, “Saklı Cennet” kısa filmi ile Bulgaristan’da En İyi Görüntü Özel Mansiyon Ödülü’nü aldı.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku