Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Katar ile yapılan Su Anlaşması yürürlüğe girdi

Katar ile yapılan Su Anlaşması yürürlüğe girdi

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Katar ile imzalanan ‘Su Anlaşması’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yer alan kararda, Türkiye ve Katar arasındaki işbirliği alanları maddelendi, ancak anlaşmanın içeriği açıklanmadı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kasım ayında yaptığı açıklamada söz konusu anlaşmanın su yönetimi alanında deneyim ve tecrübelerin paylaşılması ile bilgi alışverişini mümkün kılacağı bir metin olduğunu, iki ülke arasında suyun paylaşılması ve benzeri hususları içermediğini belirtmişti. 

Anlaşmanın işbirliği alanları üç başlık altında yer aldı:

  1. Entegre su kaynakları yönetimi
  2. Su tesisleri yönetimi sistemleri
  3. Kıyı ve geçiş suları yönetimi

21 Mart 2021 tarihli kararda; “26 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da imzalanan ekli ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı‘nın onaylanmasına, 244 sayılı Kanunun 5’inci maddesi ve 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’inci ve 3’üncü maddeleri gereğince karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı. 

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku